Logowanie

 

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Historia WPPT

Krótka historia rozwoju studiów  

Początki historii Wydziału sięgają połowy lat 60-tych XX wieku. W roku akademickim 1963/64 otwarte zostało na PWr Studium Podstawowych Problemów Techniki (SPPT), którego poprzednikiem było Studium Techniki Teoretycznej (STT). SPPT miało charakter interdyscyplinarny i międzywydziałowy. Studiowali na nim studenci, którzy najlepiej zdali egzaminy wstępne na Politechnikę i formalnie byli studentami Wydziałów: Budownictwa, Elektroniki, Górniczego i Mechanicznego.
 
Program nauczania zawierał dużą liczbę kursów z zakresu nauk podstawowych (głównie matematyki). Pomysłodawcami i animatorami nowatorskiego typu kształcenia inżynierów, polegającego na połączeniu studiów technicznych i nauk podstawowych, byli: prof. prof. Stanisław Gładysz – kierownik Studium, Wacław Kasprzak, Jan Sajkiewicz, Jerzy Bromirski oraz doc. Tadeusz Huskowski. Działania te wspierał ówczesny Rektor PWr, prof. Zbigniew Szparkowski.
 
Na bazie doświadczeń zdobytych podczas funkcjonowania SPPT i dzięki staraniom Rektorów PWr, prof. Tadeusza Porębskiego i prof. Wacława Kasprzaka, 1 września 1968 r. został utworzony Wydział Podstawowych Problemów Techniki (WPPT), jako pierwszy tego typu w Polsce. Wydział rozpoczął kształcenie studentów na dwóch kierunkach: Fizyka stosowana oraz Matematyka stosowana. Pierwszym dziekanem został doc. dr Bronisław Jasek, a prodziekanem – ówczesny doc. dr hab. Eugeniusz Jagoszewski. W skład Wydziału weszły: Instytut Mate¬matyki i Fizyki Teoretycznej (IMiFT) oraz Instytut Fizyki Technicznej (IFT), które od 1974 r. noszą nazwy odpowiednio Instytutu Matematyki (IM) i Instytutu Fizyki (IF). Warto podkreślić, że powołanie SPPT i WPPT zapoczątkowało proces daleko idących zmian we wszystkich ówczesnych krajowych uczelniach technicznych. Było to możliwe dzięki zaistnieniu wielu sprzyjających okoliczności, którymi były: (1) wysoka ranga naukowa i wyniki prac prof. prof. Hugona Steinhausa, Stanisława Gładysza i Stanisława Trybuły; (2) powstanie na PWr w 1963 r. Działu Współpracy z Przemysłem; (3) pozyskanie przez Uczelnię środków finansowych na wspieranie nauk podstawowych. Szczegółowa historia STT, SPPT i początkowych lat istnienia WPPT jest przedstawiona w Księdze XXV-lecia PWr, w Księdze Jubileuszowej 50-lecia PWr oraz Wrocławskie Środowisko Akademickie. Twórcy i ich Uczniowie 1945-2005,  wydanej z okazji obchodów 60-lecia Politechniki Wrocławskiej, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2007.

Główną rolę w początkowym rozwoju działalności naukowo-dydaktycznej Wydziału odegrali następujący profesorowie: Zygmunt Bodnar (IFT, IF) – organizator szkoły naukowej Optyka instrumentalna, wieloletni dyrektor IFT (jego nazwisko umieszczone jest na tablicy wybitnie zasłużonych dla PWr znajdującej się w hallu gmachu głównego Politechniki; jego imię nosi największa audytoryjna sala wykładowa Wydziału PPT, Stanisław Gładysz (IM) – specjalista z zakresu teorii ergodycznej i procesów stochastycznych, wieloletni dyrektor IM (jego nazwisko również znajduje się na tablicy wybitnie zasłużonych), Jerzy Czerwonko (IF) – twórca szkoły naukowej Fizyka kwantowa fazy skondensowanej, w latach 1974–1981 dyrektor IF, późniejszy dziekan Wydziału, Czesław Ryll-Nardzewski (IM) – światowej sławy matematyk, wybitny specjalista z zakresu teorii miary, analizy funkcjonalnej i teorii prawdopodobieństwa, członek rzeczywisty PAN, Stanisław Trybuła (IM) – specjalista w dziedzinach statystyki matematycznej, teorii gier i teorii sterowania.
Wynikiem działalności tych osób było podniesienie poziomu prac i prestiżu naukowego oraz dynamiczny wzrost liczby pracowników ze stopniem doktora, doktora habilitowanego i z tytułem profesora. Do tej grupy należą profesorowie: Tomasz Byczkowski, Ryszard Grząślewicz, Anzelm Iwanik, Lucjan Jacak, Henryk Kasprzak, Jan Misiewicz – kierownik powstałego w 1998 r. Centrum Materiałów Zaawansowanych i Nanotechnologii PWr, Jerzy Nowak, Janusz Pawlikowski, Halina Podbielska, Wacław Urbańczyk, Karina Weron, Aleksander Weron – dyrektor powstałego w 1990 r. Centrum Metod Stochastycznych im. Hugona Steinhausa oraz doc. Zbigniew Romanowicz.

W latach 90. XX wieku kadra naukowa Wydziału została znacznie wzmocniona dzięki pozyskaniu z innych instytucji i ośrodków akademickich cenionych matematyków i informatyków zatrudnionych w IM, który od 18 kwietnia 2005 roku nosi nazwę Instytutu Matematyki i Informatyki.
Wydział PPT uzyskał w 1975 r. uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk fizycznych w dyscyplinie fizyka, a w 1994 r doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych w dyscyplinie matematyka. Uprawnienia te zostały decyzjami Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych  przyznane ostatnio IM i IF (odpowiednio od 27.10.2003 r. i 26.01.2004r.).
Od roku 1988 Wydział prowadzi Studium Talent dla uzdolnionych uczniów szkół średnich w grupach z matematyki i z fizyki. Studium powstało, z inicjatywy ówczesnego dziekana, prof. Aleksandra Werona. Jego działalność wypełnia lukę w poziomie wykształcenia z matematyki i fizyki pomiędzy szkołą średnią i wyższą, stanowi ważne etap adaptacyjny uczniów do przyszłych studiów wyższych i jest formą promocji Uczelni. Co roku w zajęciach z matematyki i fizyki prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli akademickich WPPT uczestniczy ponad 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu dolnośląskiego. Ponadto corocznie organizowane są korespondencyjne kursy przygotowawcze z matematyki i fizyki dla kandydatów na studia na Politechnice Wrocławskiej.

Przy Wydziale jest afiliowany Międzynarodowy Konkurs Gier Matematycznych i Logicznych przeznaczony dla szczególnie uzdolnionych matematycznie uczniów szkół podstawowych (od klasy trzeciej), gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dla innych (łącznie z zawodowymi, tj. absolwentami uniwersyteckich lub politechnicznych kierunków studiów Matematyka). Został on po raz pierwszy zorganizowany wspólnie z Wrocławskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Matematycznego w 1992 r. Wydział organizuje Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, będących eliminacjami do Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Konkursy, w których bierze udział ok. 2000 uczestników z całego kraju, organizuje zespół matematyków: dr inż. J. Górniak, doc. PWr (przewodniczący komitetu organizacyjnego) i dr Rościsław Rabczuk (założyciel i honorowy przewodniczący). Ogromne zasługi na tym polu położył doc. Zbigniew Romanowicz, wieloletni przewodniczący jury konkursów.
Początkowo Wydział kształcił studentów na dwóch kierunkach studiów: Fizyka stosowana i Matematyka stosowana. W latach 90. XX wieku nazwy te skrócono do odpowiednio Fizyka i Matematyka.

W 1980 r. otwarto interdyscyplinarny kierunek studiów Inżynieria biomedyczna, którego głównym twórcą był prof. Zdzisław Karkowski. W r. ak. 1984/85 uruchomiono na Wydziale, pierwszy na polskich uczelniach technicznych, interdyscyplinarny kierunek studiów Biotechnologia. Od 1996 r. kształcenie studentów na tym kierunku odbywa się na Wydziale Chemicznym PWr.
W r. ak. 1987/88, dzięki staraniom prof. Juliusza Sworakowskiego, otwarto na Wydziale kierunek Inżynieria Materiałowa, którego opiekunem był prof. Andrzej Miniewicz. Kształcenie na tym kierunku zostało zamknięte na WPPT w r. ak. 2008/9 i obecnie prowadzone jest na Wydziale Chemicznym PWr.
W strukturze organizacyjnej WPPT od 1998 r. znalazł się Zakład Pomiarowej i Medycznej Aparatury Elektronicznej.
W r. ak. 1997/98 utworzono na WPPT nowy kierunek studiów Fizyka Techniczna. Początkowo prowadzono na nim dzienne studia inżynierskie na specjalnościach Inżynieria optyczna (organizator: prof. Jerzy Nowak) oraz Fizyka komputerowa w nauce i technice (organizator: dr hab. inż. Włodzimierz Salejda, prof. PWr), a od r. ak. 1998/99 na tym kierunku odbywały się dzienne studia magisterskie na specjalności Inżynieria biomedyczna.
W r. ak. 1999/2000 rozpoczęto kształcenie studentów na nowej specjalności Fotonika, której animatorem był prof. Wacław Urbańczyk.
W r. ak. 2000/01 uruchomiono, dzięki staraniom prof. Ryszarda Grząślewicza, dzienne 3,5-letnie studia inżynierskie na kierunku Informatyka, a od r. ak. 2002/03 dzienne studia magisterskie.

Na kierunku Fizyka w r. ak. 2002/03 uruchomiono, oprócz istniejących specjalności Fizyka ciała stałego, Optyka, Fizyka komputerowa (otwarta w r. ak. 1998/99; organizator: dr hab. Włodzimierz Salejda, prof. PWr), dzienne studia magisterskie na specjalności Fizyczne podstawy informatyki (organizatorzy: prof. Lucjan Jacak i dr hab. Włodzimierz Salejda, prof. PWr), co jest odpowiedzią na obecny szybki rozwój informatyki kwantowej.
Od r. ak. 2004/05 na kierunku Inżynieria Materiałowa otwarto nową interdyscyplinarną specjalność kształcenia Nanoinżynieria, której głównymi animatorami byli profesorowie A. Miniewicz i  J. Misiewicz.
Ponadto na kierunku Fizyka Techniczna na specjalności Inżynieria optyczna od r. ak. 2004/05, dzięki staraniom prof. prof. Jerzego Nowaka, Henryka. Kasprzaka, Wacława Urbańczyka oraz dr. hab. inż. Marka Zająca, studenci Wydziału mieli możliwość studiowania na dziennych studiach inżynierskich w ramach dwóch specjalizacji: Inżynieria fotoniczna  i Optyka okularowa.

Na kierunku Matematyka prowadzone było kształcenie studentów na kilku specjalnościach: Informatyka matematyczna, Statystyka matematyczna, Matematyka teoretyczna oraz Matematyka finansowa i ubezpieczeniowa. Ostatnia z wymienionych, którą otwarto w r. ak. 1994/95 z inicjatywy prof. Aleksandra Werona jako jedną z pierwszych w Polsce, cieszy się do dzisiaj wyjątkowo dużym zainteresowaniem kandydatów na studia.
Na kierunku Informatyka na dziennych studiach magisterskich, których głównym organizatorem był prof. Mirosław Kutyłowski, studenci mieli do wyboru 5 specjalności: Algorytmy i systemy informatyczne, Bezpieczeństwo komputerowe, Metody numeryczne i grafika komputerowa, Systemy informacyjne oraz Statystyka obliczeniowa.  
Dzięki staraniom prof. Haliny Podbielskiej, dr hab. Małgorzaty Komorowskiej, prof. PWr oraz dra hab. Wojciecha Kordeckiego, prof. PWr, od r. ak. 2007/8 uruchomiony został nowy kierunek studiów Inżynieria biomedyczna.
Wielostopniowy system studiów (system boloński) został wprowadzony na WPPT w r. ak. 2007/8. Wtedy to zaprzestano rekrutacji na jednolite studia magisterskie. Komisje programowe opracowały nowe plany studiów i programy nauczania dla I i II stopnia prowadzonych kierunków studiów. Zasadniczym zmianom uległy cele kształcenia, gdzie oprócz zdobywania wiedzy odgrywa równie istotną rolę nabywanie umiejętności, kompetencji oraz kształtowanie postaw.

Obecnie na Wydziale jest zatrudnionych ponad 220 pracowników naukowych, z tego 28 z tytułem profesora, 41 ze stopniem naukowym doktora habilitowanego i prawie 170 ze stopniem doktora głównie nauk fizycznych i matematycznych. Wydział składa się z następujących jednostek: Instytut Fizyki, Instytut Matematyki i Informatyki, Instytut Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej. Wiedzę zdobywa ponad 1800 studentów studiów stacjonarnych na 5 kierunkach: Fizyka, Fizyka techniczna, Informatyka, Inżynieria biomedyczna, Matematyka. W ramach każdego kierunku prowadzone są stacjonarne jednolite studia magisterskie i inżynierskie lub licencjackie na kilku specjalnościach, w tym w języku angielskim.
Od ponad 10 lat na Wydziale prowadzone są z dużym powodzeniem studia podyplomowe na specjalności Optometria.
WPPT prowadzi 4-letnie nieodpłatne studia doktoranckie w trybie dziennym. Uczestniczy w nich ponad 90 osób. Słuchacze studiów doktoranckich mają możliwość uzyskania stopnia doktora nauk matematycznych i fizycznych.

                                                            W. Salejda

­

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję