Spotkanie seminaryjne KNF Nabla

Data: 06.11.2017

Zapraszamy serdecznie na najbliższe spotkanie KNF Nabla, które odbędzie się w piątek 10 listopada 2017r. o godz.: 11:15 w sali 504b w bud.A-1. Na spotkaniu zostanie wygłoszony referat pt.: ,, Dekoherencja spinu nośnika w sprzężonych kropkach kwantowych” przez mgr inż. Mateusza Krzykowskiego realizującego swoje badania w Katedrze Fizyki Teoretycznej przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

Elektrony i dziury zlokalizowane w układach sprzężonych kropek kwantowych są potencjalnymi kandydatami do zastosowań w spintronice. Układy te pozwalają na inicjalizację spinu poprzez dysocjację ekscytonu, czyli innymi słowy odseparowanie elektronu i dziury. Co więcej spin zlokalizowanego nośnika można potraktować jako qubit, czyli jednostkę informacji w informatyce kwantowej. Niestety dekoherencja, czyli utrata tej informacji kwantowej, spowodowana oddziaływaniem cząstki z otoczeniem utrudnia praktyczną implementację powyżej opisanego układu.

W prezentacji zostaną przedstawione wyniki badań nad jednym z kanałów dekoherencji spinu w układach sprzężonych kropek kwantowych – dekoherencje typu ‘’welcher-weg” zachodzącą przy tunelowaniu nośnika (elektronu albo dziury) pomiędzy kropkami kwantowymi. Podane zostaną propozycje eliminacji albo ograniczenia wpływu tego efektu oraz przedyskutowane zalety i wady każdej z nich.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Do zobaczenia!