Logowanie

 

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Lista laureatów WPPT uhonorowanych odznaką „Wyróżniony Absolwent PWr”

Wyróżniony 2005

rd.png

Absolwent matematyki Stosowanej Politechniki Wrocławskiej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki – 1982 roku, (studia ukończone z wyróżnieniem), uzyskał a­bsolutorium z filozofii chrześcijańskiej i doktorat z logiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym. W latach 80. wykładał logikę formalną na KUL-u i Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem wielu publikacji naukowych. Działacz opozycji, w stanie wojennym związany z podziemnymi strukturami "Solidarności", został w 1989 roku sekretarzem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a rok później przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" we Wrocławiu. Na początku lat 90. został stypendystą Katolickiej Akademickiej Służby Zagranicznej (Katholischer Akademischer Auslandsdienst w Freiburgu. W latach 90. zajął się biznesem. Założył Radio ESKA, a nastepnie zajął się jako jeden z pierwszych w Polsce działalnością headhunterską; został współwłaścicielem firmy "Signium", wyszukującej kadry kierownicze i stworzył wrocławską filię Ward Howell International, zajmującą się poszukiwaniem wyższej kadry menedżerskiej. Od 2002 roku pełni funkcję prezydenta Wrocławia.


Wyróżniony 2006

ph.png

Ukończył studia na kierunku fizyka stosowana na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr w 1979 r. Od kilkunastu lat jest pracownikiem Instytutu Badań Mikrostrukturalnych Narodowej Rady Badań w Ottawie (odpowiednik PAN w Polsce). Od kilku lat zajmuje tam najwyższe możliwe stanowisko naukowe, zarezerwowane dla 5% pracowników NRB w Kanadzie. Jest wybitnym fizykiem zajmującym się teorią struktur półprzewodnikowych o największych perspektywach zastosowań, np. tranzystor jednoelektronowy, spintronika. Jest zasłużonym członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, członkiem komitetów naukowych najważniejszych światowych konferencji. Jest laureatem najważniejszych nagród naukowych w Kanadzie oraz Nagrody Humboldta. Bardzo aktywnie współpracuje z Politechniką Wrocławską. Owocem tej współpracy jest kilkadziesiąt wspólnych publikacji w najbardziej renomowanych czasopismach oraz szeroko cytowana monografia.


Wyróżniony 2007

ks.png

Ukończył studia na kierunku matematyka stosowana na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr w 1976 r. Jest również absolwentem State University of New York w Albany. W roku 1981 uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych (analiza i rachunek prawdopodobieństwa0 i rozpoczął pracę wykładowcy na Politechnice Wrocławskiej. Wykładał także na ­State University of New York w Albany i university of Delaware. Jest autorem licznych prac naukowych z zakresu matematyki (analiza funkcjonalna I zespolona). W roku 1996 otrzymał licencję doradcy inwestycyjnego nr 87. Od lipca 1997 r. został zatrudniony w WBK AIB Asset Managerment S.A., na stanowisku doradcy inwestycyjnego, kierownika rynku obligacji. Od lutego 1998 roku objął funkcję prezesa zarządu WBK AIB Towarzystwa Funduszy Powierniczych S.A. W roku 2002 został dyrektorem ds. badań i rozwoju w WBK AIB Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. i doradcą inwestycyjnym w WBK AIB Asset Management S.A. W maju 2002 r. ponownie objął stanowisko prezesa zarządu BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.


Wyróżniony 2008

pg.png

Studiował na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr w latach 1981-1985 na kierunku Matematyka Stosowana. W roku 1990 obronił pracę doktorską w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Był stażystą na Uniwersytecie M. Curie w Paryżu. Od 1992 r. pracuje na uniwersytecie d’Angers we Francji. W 1996 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w specjalności Matematyka w Instytucie Matematycznym PAN w Warszawie, a następnie uzyskał habilitację na Uniwersytecie d’Angers we Francji. Od 2003 r. jest profesorem w Instytucie Matematyki tego Uniwersytetu. Wyróżniony jest wybitnym specjalistą w zakresie analizy harmonicznej i teorii potencjału. Ma na swoim koncie blisko 40 prac opublikowanych w renomowanych czasopismach matematycznych. Brał udział w ponad 80 konferencjach międzynarodowych. Był uczestnikiem wielu grantów naukowych, w tym także finansowanych przez KBN, jako członek zespołów badawczych Politechniki Wrocławskiej. Jest inicjatorem współpracy między Instytutem Matematyki i Fizyki PWr i Instytutem Matematyki na Uniwersytecie w Angers w ramach programu Erasmus-Sokrates. Utrzymuje żywe kontakty z macierzystym Wydziałem z wielkim pożytkiem dla obydwu instytucji naukowych, kształcenia kadr i intensyfikacji badań naukowych.


mr.png

Absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr z roku 1985. Ukończył również Szkołę Biznesu pod auspicjami Uniwersytetu stanu Connecticut i Politechniki Wrocławskiej. Po ukończeniu studiów pierwsze szlify kariery zawodowej zdobywał w Instytucie Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Od 1993 roku pracował w Hewlett Packard Polska, gdzie pełnił funkcję dyrektora Enterprise Systems Group. W latach 1998-2002 w ramach grupy Enterprise Accounts Organization odpowiadał za współpracę z kluczowymi klientami z sektora publicznego i finansowego. Od 2004 r. był związany zawodowo z firmą Microsoft. W 2005 r. został dyrektorem generalnym polskiego Oddziału Microsoft.


mw.png

Studiowała na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr w latach 2002 - 2008 na kierunku Matematyka na specjalności Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa. Była bardzo dobrą studentką (średnia z przebiegu studiów: 4,54, wyróżniona oryginalna praca magisterska pod kierunkiem dra R. Werona, ocena z egzaminu pracy magisterskiej: 5.0). W niezwykły sposób umiała pogodzić naukę ze sportem wyczynowym. Jest Mistrzynią Świata MTB XC z 2010 r., Mistrzynią Świata w maratonie MTB z 2003 r., Vice Mistrzynią Olimpijska MTB XC z Pekinu (2008), Mistrzynią Europy MTB XC z 2009 r. Zdobyła 19 medali Mistrzostw Świata i Europy w latach 2000-2011, 30 tytułów Mistrzyni Polski (1998 – 2011). Jest laureatką plebiscytu Przeglądu Sportowego i TVP na 10 Najlepszych Sportowców Polski roku 2008, 2009, 2010. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 8 października 2008 została odznaczona „Złotym Krzyżem Zasługi” za osiągnięcia sportowe, a w dniu 5 listopada 2010 r. „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski” za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania kolarstwa.


Wyróżniony 2009

an.png

W 1977 r. ukończył Wydział Podstawowych Problemów Techniki ze specjalnością: matematyka stosowana, a w 1981 r. uzyskał stopień doktora nauk matematycznych. W 1993 r. habilitował się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a w 2004 r. uzyskał tytuł profesora nauk matematycznych. Dyrektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Wybitny znawca aplikacji matematyki w ekonomii, który stosuje wyniki analizy funkcjonalnej do opisu procesów stochastycznych i teorii gier. Jego osiągnięcia w badaniu gier dynamicznych, w szczególności stochastycznych, znacznie wzbogaciły wiedzę o możliwościach stosowania takich modeli. Promotor trzech doktoratów. Członek Komitetu Matematyki PAN, komitetów redakcyjnych specjalistycznych czasopism o światowym zasięgu: Matematyka Stosowana, MMOR i innych. Przewodniczący komitetu programowego IX Sympozjum w Adelajdzie (Australia) powołany przez Int. Society of Dynamic Games, członek komitetu organizacyjnego XIII Sympozjum we Wrocławiu w 2008 roku. Posiada wybitne zasługi dla rozwoju kadry naukowej Instytutu Matematyki i Informatyki PWr.


kn.png

W 1980 r. ukończył studia z fizyki stosowanej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr, w 1985 r. uzyskał stopień doktora o specjalności: Fizyka Półprzewodników w Massachusetts Institute of Technology (Cambridge, USA). Od 2001 r. jest samodzielnym badaczem i kierownikiem działu naukowo-badawczego w Laboratorium Hewletta-Packarda, Palo Alto, USA. Zajmuje się badaniem metod otrzymywania materiałów i ich zastosowaniem w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. Do osiągnieć w tej dziedzinie należy zaliczyć m.in.: -wprowadzenie nowoczesnej metody kontrolowania defektów w materiałach wykonanych na bazie krzemu; -wprowadzenie przy wykorzystaniu materiałów organicznych wielu rozwiązań do technologii druku; -aplikacja wielu nowoczesnych materiałów półprzewodnikowych typu nanokryształy do wytwarzania urządzeń elektronicznych; -wytwarzanie kropek kwantowych wykonanych z materiałów Ge i GeSi i ich aplikacja do urządzeń zbudowanych na bazie Si. Jako samodzielny pracownik naukowy w Laboratorium Hewletta-Packarda współpracował z wieloma znanymi ośrodkami akademickimi m.in.: Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, Bell Laboratory, IBM. Ma na swoim koncie 24 patenty, ok. 170 publikacji w czasopismach technicznych, jest członkiem redakcji "Material Science". Wyróżniony utrzymuje żywe kontakty z macierzystym Wydziałem. W latach 1992-2009 był wykładowcą wizytującym w Instytucie Fizyki, w tym okresie wspólnie z grupa prof. Jana Misiewicza był autorem trzech publikacji. Jest również członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma „Material Science” wydawanego przez PWr.


Wyróżniony 2012

ams.png

Absolwent kierunku Matematyka Stosowana na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki o specjalności Metody probabilistyczne w górnictwie, rocznik 1979. Do oku 1990 był zatrudniony w Za­kładach Badawczych i Projektowych Miedzi CUPRUM Spółki KGHM jako specjalista naukowo-badawczy w laboratorium ochrony powierzchni. Przez kolejnych 17 lat pełnił funkcje burmistrza miasta i gminy Brzeg Dolny. W latach 90-tych sprawował jednocześnie mandat radnego miasta Wrocławia i radnego Sejmiku Wrocławskiego następnie od roku 1998 do 2002 był radnym Sejmiku Dolnośląskiego. Był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności, od roku 2001 jest związany z Platforma Obywatelską. W wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2007 uzyskał mandat poselski. W latach 2007-2010 był posłem na Sejm. Przed upływem kadencji, w dniu 28 grudnia 2010 został powołany na stanowisko wojewody dolnośląskiego. Jest autorem ponad trzydziestu prac naukowo-badawczych dla kopalni górnictwa rud miedzi i kopalni Bogdanka, sześciu publikacji dotyczących szkód górniczych oraz trzech patentów. W czasach studenckich był organizatorem życia sportowego w Instytucie Matematyki. Jako Burmistrz zbudował w Brzegu Dolny kompleks sportowy, często rywalizujący z Wrocławiem o organizację poważnych sportowych imprez międzynarodowych. W latach 2008-2012 pełnił funkcję Prezesa Wojewódzkiej Federacji Sportu. Jest organizatorem i sponsorem sekcji brydżowej KS AZS Politechnika Wrocławska. Współpracował z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, współpraca dotyczyła prowadzenia prac naukowo-badawczych dla kopalni rud miedzi dotyczących Mechaniki Górotworu. Prowadził wspólne prace z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr na temat odporności budynków i budowli na deformacje powierzchni (szkody górnicze) w tym wstrząsy górnicze.


Wyróżniony 2013

wz.png

Absolwent kierunku matematyka stosowana na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, rocznik 1977. W latach 1975 – 1991 był wiceprezesem KM AZS Politechnika Wrocławskiej. Przyczynił się do tego, że klub AZS Politechnika Wrocławska w latach 70-tych i 80-tych był najlepszym klubem akademickim w Polsce. W roku 1986 był założycielem giełdy komputerowej na Politechnice. Od 1991 roku prowadzi własną firmę informatyczną Zakład Usług Komputerowych Probit, która wytwarza oprogramowanie komputerowe do wspomagania zarządzania różnych jednostek gospodarczych, zatrudnia 70 osób. Udostępnia stworzone w firmie Probit oprogramowanie do celów dydaktycznych w Instytucie Organizacji i Zarządzania PWr, Kilkukrotne sponsorował Dolnośląskie Zawody w Programowaniu Zespołowym organizowanych przez Instytut Informatyki Stosowanej PWr. W roku 2012 uczestniczył w komitecie organizacyjnym obchodów 60-lecia Klubu Sportowego AZS Politechnika Wrocławska. Z tej okazji wydał książkę o działalności sportowo rekreacyjnej AZS- u na Pol­­itechnice w latach 70-tych i 80-tych. Jest organizatorem i sponsorem wielu imprez szachow­ych na Dolnym Śląsku.


Wyróżniony 2016

piotr_fryzlewicz.png

PIOTR FRYŹLEWICZ ukończył studia na specjalności Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej w 2000 roku.
Karierę zawodową rozpoczął w 2003 roku jako Champan Research Fellow, Department of Mathematics, Imperial College London. W latach 2005-2009 pracował na stanowisku Lecturer in Statistics, później part-time Lecturer in Statistics, następnie part-time Senior Lecturer in Statistics Department of Mathematics University of Bristol Anglia. W latach 2008-2009 był part-time Researcher Winton Capital Management, Anglia oraz Reader Statistics na London School of Economics.
Obecnie Piotr Fryźlewicz jest profesorem statystyki na prestiżowej uczelni London School of Economics. Ponadto jest edytorem prestiżowego czasopisma naukowego „Journal of the Royal Statistical Society Series B” Jest również członkiem Konwentu Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.



adam_edward_heimrath.png

ADAM EDWARD HEIMRATH absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki z roku 1979. Specjalność Optyka na kierunku Fizyka. Studia doktoranckie na tym samym wydziale zakończył obroną w 1984 roku. Przez kolejnych pięć lat pracował w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej na stanowisku asystenta. W 1989 roku wyjechał za granicę by objąć posadę visiting profesor w HEC-ISA Jouy-en-Josas we Francji. Stypendysta (post-doc) w Instytucie Weizmanna, Rehovot, Izrael, w latach 1989-1991, powrócił do Instytutu Fizyki na Politechnice Wrocławskiej, by w latach 1991-1996 piastować stanowisko adiunkta. W międzyczasie, w 1994 współzałożył Hologram Industries Polska sp. z o.o. gdzie był Prezesem Zarządu. W 2001 roku założył i został generalnym dyrektorem Aimward Limited w Londynie a w 2003 założył Silesia Invest sp. z o.o. W latach 2006-2010 członek Rady Nadzorczej Grupy Hologram Industries SA we Francji.
Adam Edward Heimrath w latach 1992-1995 opracowywał a następnie systematycznie wdrażał zaawansowane systemy zabezpieczeń optycznych dla dokumentów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa Państwa Polskiego takich jak: legitymacje służb specjalnych, policji, powszechne świadectwa udziałowe PPP, dokumenty rejestracyjne pojazdów, tablice rejestracyjne, paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy, banknoty itp. Elementy podobnych zabezpieczeń wprowadzał także w innych krajach m.in.: w Austrii, Słowacji, Węgrzech, Irlandii, Kazachstanie, Bangladeszu, Serbii, Szwecji, a ostatnio na Ukrainie (biometryczny paszport oraz dowód osobisty). W latach 1999-2000 brał udział w projekcie wdrożenia zabezpieczeń typu Alphagram Hologram Industries na banknotach 50€, 100€, 200€ i 500€.
Czterokrotnie zarządzał rewolucją technologiczną w swojej firmie, wprowadzając kolejne generacje zabezpieczeń optycznych zrywając z dotychczasową koncepcją ochrony dokumentów przed fałszerstwami. Zmiany technologiczne każdorazowo przekładały się na głęboką transformacją na rynku.
Kilkakrotnie organizował staże studenckie dla studentów Politechniki Wrocławskiej (we współpracy z Działem Współpracy z Zagranicą Politechniki Wrocławskiej). Co drugi rok prowadzi wykład dla studentów Wydziały Podstawowych Problemów Techniki (wspólnie z prof. Janem Masajadą) na temat holografii jako techniki pozwalającej na zbudowanie nowoczesnej firmy o zasiągu globalnym.
W latach 1980-1991 był członkiem NSZZ Solidarność przy Politechnice Wrocławskiej. W 1982 roku internowany za niezaprzestanie działalności w stanie wojennym, w latach 1988-1989 był członkiem Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy PWr.
Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że Adam Edward Heimrath cały czas intensywnie współpracuje z Politechniką Wrocławską i Wydziałem Podstawowych Problemów Techniki co przejawia się udziałem w Konwencie Wydziału oraz wsparciem finansowym dla czasopisma naukowego „Optica Applicata” wydawanym przez Wydział Podstawowych Problemów Techniki.


pawel_mista.png

PAWEŁ MIŚTA ukończył studia magisterskie na specjalności Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej w 2001 roku.
W 2017 roku obronił pracę doktorską z matematyki.
Od 2005 roku pracuje w KGHM Polska Miedź S.A. w Departamencie Zabezpieczeń, gdzie zajmuje się zarządzaniem ryzykiem rynkowym. Od 2010 roku kieruje Wydziałem Pomiaru Ryzyka gdzie szacuje się ryzyko rynkowe całej grupy KGHM wraz z jednostkami w Chile, Kanadzie, USA i Polsce.


roman_sakowicz.png

ROMAN SAKOWICZ absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki na kierunku Biotechnologia W 1988 roku obronił pracę dyplomową, która zakończyła się publikacją : Dobryszycki P., Sakowicz. R., Kochman M. Site-specific modification or rabbit muscle aldolase with fluorescent probes. Acta Biochim Pol. 1990; 34(4): 463-74.
Po wyjeździe na przełomie lat 80-tych I 90-tych pracował naukowo w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych nad białkami motorycznymi co zaowocowało świetnymi publikacjami m.in. podczas pobytu w grupie prof. Larry Goldsteina w Univ. Calif. San Diego Dept. Of Cell and Molec. Medicine współpracował z laboratorium późniejszego laureata Nagrody Nobla W. E. Moernera (mikroskopia fluorescencyjna pojedynczych cząstek) co zakończyło się wspólną publikacją.
W firmie farmaceutycznej Cytokinetics, w latach 1998-2006 pracował nad lekami wpływającymi na białkowe motory molekularne (kinezyny, mitozyny) związane z zaburzeniami cyklu komórkowego i skurczy mięśnia sercowego.
W 2006 roku przeszedł do koncernu farmaceutycznego GILEAD i tam pracuje do dziś na stanowisku Senior Director, Biology.
Dorobek naukowy dra Sakowicza to m.in. 78 publikacji , cytowanych 1995 razy (bez autocytowań), indeks Hirscha=22 i ponad 40 patentów.
Dr Roman Sakowicz jest współtwórca ponad 25 leków antynowotworowych, antywirusowych i pierwszego i dotychczas jedynego działającego leku na żółtaczkę typu C w tym 7 na rynku a reszta w badaniach klinicznych.
W 2016 roku dr R. Sakowicz sponsorował i współorganizował z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Wrocławskim międzynarodowy kongres BIOCongress 2016.
Dr Roman Sakowicz udziela konsultacji naukowych i niesie pomoc w postaci odczynników w projekcie związanym z fluorescencyjnym znakowaniem białek, realizowanym w Zakładzie Biochemii Politechniki Wrocławskiej. Aktywnie współpracuje też z uczonymi polskiego pochodzenia (m.in. Doktorantka zakładu Biochemii, dr. Anita Majka-Niedziela)
Cały czas utrzymuje kontakty z krajem i Polakami (część badań klinicznych GILEADA prowadzona jest w Polsce). Na wiosnę 2017 roku przygotowywany jest cykl wykładów dra R. Sakowicza na Politechnice Wrocławskiej dotyczący projektowania leków.


jerzy_m_wrobel.png

JERZY WRÓBEL – absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej w 1978 roku. Studia doktoranckie w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1984 roku.
Jego wyjątkowa osobowość dała się zauważyć już podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Był bardzo zdolnym studentem, aktywnym naukowo, przez trzy lata pełnił funkcje przewodniczącego Stowarzyszenia Naukowego Studentów w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej. Jako osoba odpowiedzialna za aktywność stowarzyszenia zorganizował szereg wyjazdowych studenckich seminariów i konferencji. Był również bardzo mocno zaangażowany w życie studenckie. W okresie kiedy studiował na Politechnice, organizowane były tzw. „Ligi Wydziałów”. Były to studenckie imprezy rozrywkowe w formie turnieju między wydziałami. Jerzy Wróbel przyczynił się istotnie do sukcesów swojego Wydziału podczas tych turniejów.
Po wyjeździe z Polski, pokonując kolejne szczeble kariery zawodowej, począwszy od stanowiska asystenta, osiągnął bardzo wysoką pozycję (Department Chair) Wydziału Fizyki i Astronomii University of Missouri, Kansas City(UMKC). Jest to stanowisko, które dotyczy niewielkiego grona pracowników naukowo-dydaktycznych pochodzenia polskiego zatrudnionych w USA, a tym bardziej wąskiego grona tych absolwentów Politechniki Wrocławskiej którzy realizują swoją karierę zawodową poza granicami kraju.
W miarę realizacji swojej kariery zawodowej i umacnianiu swojej pozycji na Uniwersytecie Missouri, ścisły kontakt i współpraca z Politechniką Wrocławską zaczęły przybierać realny kształt w postaci wymiany naukowej i dydaktycznej pomiędzy tymi uczelniami. W ramach tej współpracy zrealizowane już zostały 4 staże naukowe i szereg wspólnych prac naukowych opublikowanych w czasopismach międzynarodowych z których większość należy do czasopism listy filadelfijskiej.
Prof. Jerzy Wróbel był wielokrotnie nagradzany z racji aktywności w dziedzinie dydaktyki. Jest autorem szeregu akademickich podręczników fizyki o międzynarodowej renomie.
Jest pionierem w udostępnianiu materiałów dydaktycznych w wersji elektronicznej w postaci prezentacji multimedialnych i poprzez internet (od końca lat 90-tych ub. wieku) Jest również m.in. autorem cyklu godzinnych wykładów z podstaw fizyki dostępnych w intrenecie od 2010 r. Są to kursy obejmujące program fizyki z zakresu mechaniki, fal i termodynamiki oraz z zakresu elektryczności, magnetyzmu, optyki i fizyki współczesnej. Wykłady te cieszą się wielkim powodzeniem wśród studentów ze względu na niebywały talent dydaktyczny Profesora.
W wyniku współpracy prof. Ewy Popko z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej z prof. J. Wróblem, również na Politechnice zrealizowany został cyklu wykładów z podstaw fizyki w postaci filmów dydaktycznych. Jak wynika ze statystyk ich oglądalności stanowi popularne źródło wiedzy, po które sięgają uczniowie liceów i studenci. Część animacji, które zawierają te filmy powstała na bazie pomysłów autorstwa prof. J. Wróbla.


Wyróżniony 2017/2018

Izabela Szlufarska ukończyła fizykę na WPPT w 1999; doktorat na University of Tennessee w 2002; staż naukowy na University of Southern California 2002-2004; wizytujący professor w Massachusetts Institute of Technology (MIT) 2011; od 2014 “dystyngowany profesor” (pełna nazwa: Harvey D. Spangler Professor of Engineering) na University of Wisconsin, USA (uczelnia #24 na świecie wg rankingu Academic Ranking of World Universities) - w Department of Materials Science and Engineering, Department of Engineering Physics oraz Department of Geoscience. W swoich badaniach naukowych Prof. Szlufarska zajmuje się rozwojem i zastosowaniem metod komputerowych w takich dziedzinach jak nanomechanika, materiały w reaktorach jądrowych, a także oddziaływania molekularne przy powierzchniach cieczy i ciał stałych.


Wyróżniony 2019

mariusz_ciorga.png

Mariusz Ciorga ukończył studia na WPPT w 1995 r. W 1999r. obronił doktorat a następnie odbył staż w National Research Council w Ottawie (Kanada). Obecnie zajmuje stanowisko profesora w Uniwersytecie w Regensburgu (Niemcy) i prowadzi grupę naukową zajmującą się badaniami iniekcji spinu. Jego zainteresowania dotyczą generacji i detekcji prądów spinowych w niskowymiarowych ferromagnetycznych strukturach półprzewodnikowych. Wyniki swoich prac publikuje w najlepszych czasopismach międzynarodowych takich jak Nature Communications czy Physical Review Letters. Osiągnięcia naukowe  Pana Marusza Ciorgi zostały  nagrodzone przez National Research Council w Kanadzie.


mateusz_krzyzosiak.png

Mateusz Krzyżosiak. Ukończył studia magisterskie z fizyki na WPPT (2001, 2003). Doktorat, także na WPPT uzyskał w 2005 roku.  Obecnie jest wykładowcą  matematyki i informatyki na University of Michigan-Shanghai Jiao Tong University Joint Institute (UM-SJTU Joint Institute). Jest to instytut z siedzibą w Szanghaju, utworzony i zarządzany wspólnie przez University od Michigan (USA) i jeden z czołowych chińskich uniwersytetów – Shanghai Jiao Tong University.


anna_futoma-szymanska.png

Anna Futoma-Szymańska. Ukończyła matematykę stosowaną na WPPT w 2003. Zajmuje się analizą ryzyka w sektorze bankowym. Obecnie pełni funkcję dyrektor departamentu Risk Intelligence Portfela Klientów Zamożnych w Santander Bank Polska SA.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję