Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Nauczyciele akademiccy

hpod.png


­­Prof. Halina Podbielska jest absolwentką Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ukończyła też studia podyplomowe na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej i Central University of Connecticut. Autorka lub współautorka ponad 330 prac naukowych, głównie z inżynierii biomedycznej, optyki i bioptyki, medycyny fizykalnej, licznych patentów, zgłoszeń patentowych. Badania prowadziła też zagranicą: m.in. otrzymała prestiżowe stypendium Fundacji im. Alexandra von Humboldta (Uniwersytety we Frankfurcie nad Menem, w Münster, w Berlinie). Była zaproszonym naukowcem w Instytucie Weizmanna, Rehovot, Izrael, a także zaproszonym profesorem w Instytucie Optyki na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, a także na Uniwersytecie Medycznym Charité w Berlinie. Jest współtwórcą i Redaktorem Naczelnym czasopisma poświęconego zagadnieniom biooptyki i inżynierii biomedycznej Acta Bio-Optica et Informatica Medica Inżynieria Biomedyczna. Członek zespołu ekspertów w 6. i w 7. Programie Ramowym Komisji Europejskiej oraz w Horizon2020. Członek Rady Naukowej Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Medycyny Spersonalizowanej The European Association for Predictive, Preventive & Personalised Medicine. Współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego, a także z licznymi firmami. Wypromowała 10 doktorów i ponad 100 magistrów oraz kilkunastu inżynierów. Dla studentów Inżynierii Biomedycznej prowadzi wykłady z Podstaw Anatomii, Propedeutyki, Podstaw Biofotoniki, Oddziaływania Czynników Fizykalnych na Tkanki, Podstaw Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej.

mlan.png

Prof. dr hab. inż. Marek Langner posiada udokumentowane długoletnie doświadczenia w pracach badawczych nad liposomowymi nośnikami leków, realizowanych zarówno na uczelniach wyższych w Polsce (Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy), jak i zagranica? (State University of New York at Stony Brook, USA, Laboratorium prof. S. McLaughlin, Roswell Park Cancer Institute, Buffalo, USA). Prof. Marek Langner jest autorem, kilkuset prac, w tym ponad 80 w prestiżowych czasopismach, bardzo często cytowanych, których tematyka obejmuje zagadnienia w obszarze badań podstawowych nad kierowanymi nośnikami leków, biosensorami oraz biofizyką błon lipidowych. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w badaniach nad liposomowymi nośnikami leków, w 2006 roku prof. Marek Langner powołał spółkę Novasome, jedną z pierwszych w Polsce spółek typu spin-off, z udziałem kapitału zagranicznego (fińskiego i szwedzkiego). Po dwóch latach działalności spółka została przekształcona w spółkę CBR Novasome, wyłącznie z polskim kapitałem. Spółka ta we współpracy z Laboratorium Agregatów Lipidowych działającym na Politechnice Wrocławskiej, zrealizowała dwa projekty, których celem było opracowanie nanoagregacyjnych postaci dwóch substancji aktywnych. W ramach realizacji projektu, członkowie zespołu, w oparciu o doświadczenie naukowe, zaprojektowali zespół laboratoriów i prototypową linię do produkcji nano-leków. Prof. Langner umiejętnie łączy pracę na naszym Wydziale z innowacyjną działalnością komercyjną. Obecnie jest też współwłaścicielem przedsiębiorstwa Lipid Systems sp. z o.o., którego działalność ma na celu opracowywanie znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie postaci leków, szczególnie o działaniu przeciwnowotworowym, które są bezpieczniejsze oraz mają wyższą skuteczność, a także mniej skutków ubocznych niż leki tradycyjne. Prof. Langner dla studentów Inżynierii Biomedycznej prowadzi liczne wykłady, m.in. z Biofizyki i Biosensorów na studiach inżynierskich, Bionansotruktur na studiach magisterskich oraz Nanomedycyny, a także wykład po angielsku Frontiers of Biological Sciences na studiach doktoranckich.

­risk.png

­­­Dr hab. inż. D. Robert Iskander, prof. PWr, uzyskał stopień doktora nauk technicznych w 1997 roku w Queensland University of Technology w Brisbane w Australii w zakresie statystycznego przetwarzania sygnałów. W 2010 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedycznej na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Z naszym Wydziałem związany jest od 2011, a badania naukowe prowadzi w Katedrze Inżynierii Biomedycznej.
Prof. Iskander jest uznanym autorytetem międzynarodowym w dziedzinie statystycznego przetwarzania ­sygnałów (szczególnie w zastosowaniach optometryczno-okulistycznych). Opublikował ponad 200 artykułów naukowych. Jest również współautorem 47 patentów, dotyczących konstrukcji soczewek kontaktowych oraz okulistycznej aparatury pomiarowej.
Prof. Iskander kieruje prawie 20-osobowym Zespołem Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych, który w ostatnich kilku latach pozyskał na badania naukowe ponad 7 milionów złotych. Zespół pozyskuje środki zarówno krajowe (Narodowe Centrum Nauki, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), jak i międzynarodowe (Program Ramowy FP7 (Marie Curie Actions) oraz Program H2020); współpracuje również z przemysłem aparatury okulistycznej w kraju i za granicą. Więcej na stronie http://dri.pwr.edu.pl. Prof. Iskander jest promotorem dziewięciu zakończonych przewodów doktorskich. Obecnie jest promotorem bądź opiekunem kolejnych 10 prac doktorskich. Prof. Iskander jest lubianym przez studentów nauczycielem akademickim. Cechuje go szczególne zamiłowanie i pasja do nauczania. Jego działalność dydaktyczna skupia się głównie na przedmiotach związanych z elektroniką, biomedycznym przetwarzaniem sygnałów oraz obrazów oraz statystyką stosowaną w biomedycynie. Prof. Iskander jest bardzo popularnym opiekunem prac inżynierskich i magisterskich, szczególnie poszukiwanym przez bardzo dobrych studentów.

mkop.png

Prof. Marta Kopaczyńska jest absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie też otrzymała stopień doktora. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna. Odbyła liczne staże zagraniczne, m.in. w Niemczech na Freie Universität w Berlinie oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Na zaproszenie Uniwersytetu Cayetano Heredia w Limie uczestniczyła w programie charytatywnym, w ramach którego zbudowała mikroskop sił atomowych oraz zorganizowała pierwsze w Limie laboratorium mikroskopii sił atomowych. Zajmuje się badaniami związanymi z nanomateriałami i ulepszaniem implantów, np. stentów wewnątrznaczyniowych. Prowadzi badania nad oddziaływaniami molekularnymi, np. nad oddziaływaniem leków na DNA. Dla studentów Inżynierii Biomedycznej prowadzi wykłady i projekty z Technik Obrazowania Medycznego, Badań Mikroskopowych Tkanek i Biomateriałów, seminaria z Biofotoniki i Biomedycyny Laserowej.

­­mk.png­

Dr hab. inż. Małgorzata Kotulska prof. nadzw. PWr, jest absolwentką Inżynierii Biomedycznej, doktorat uzyskała w dziedzinie nauk fizycznych, a habilitację z nauk technicznych (biocybernetyka i inżynieria biomedyczna). Prof. Kotulska kieruje zespołem naukowym, który specjalizuje się w bioinformatyce oraz elektrochemioterapii. Badania bioinformatyczne obejmują analizę sekwencji DNA lub aminokwasowych w celu odkrycia nieznanej funkcji lub struktury białek, wyznaczania szlaków ewolucyjnych oraz metabolicznych. Badania w tej dziedzinie prowadziła wcześniej w USA, podczas stażu w Texas University at Dallas (2001-2) oraz stypendium Fulbrighta w Yale University (2009-10). Badania dotyczące elektrochemioterapii nowotworów prowadzi we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Prof. Kotulska jest promotorem 5 przewodów doktorskich (obronionych lub w toku) oraz 26 prac magisterskich, z których 6 uzyskało nagrody w różnych ogólnokrajowych konkursach. Prowadzi zajęcia z informatyki oraz bioinformatyki i biologii obliczeniowej. Jest opiekunem koła naukowego BioNanopor, które włącza studentów do badań naukowych. W roku 2013 koło uzyskało pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie StRuNa pod patronatem MNiSW. Koło jest także miejscem ożywionych spotkań towarzyskich.

mdan.png

Dr inż. Monika Ewa Danielewska, absolwentka naszego Wydziału, jest adiunktem naukowo-dydaktycznym. Pracuje w Katedrze Inżynierii Biomedycznej, gdzie prowadzi pionierskie badania, często uwieńczone ważnymi odkryciami. Przykładowo w 2014 roku odkryła zjawisko dykrotyzmu oka, czyli pulsacji oka szybszej niż rytm bicia serca, ale zależnej też od stanu oka i ewentualnych chorób. Jest kierownikiem projektu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach którego prowadzi te przełomowe badania nad dykrotyzmem oka, które pozwolą na wdrożenie w praktyce klinicznej urządzenia wspomagającego wczesną diagnozę jaskry i monitorowanie skuteczności jej leczenia. Doświadczenie w kierowaniu i zarządzaniu projektami nabyła wcześniej przy realizacji projektów badawczych: programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki przyznanych w latach 2011-2013. Pani dr Danielewska jest też laureatką rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce „Top 500 Innovators” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymała wiele wyróżnień, m.oin. Nagrodę „Iuvenes Wratislaviae” Wrocławskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe. Odbyła liczne staże zagraniczne na University of Cambridge, University of Oxford w Wielkiej Brytanii, Department of Clinical Pharmacology, Medical University of Vienna, w Austrii, The Contact Lens and Visual Optics Laboratory, School of Optometry and Institute for Health and Biomedical Innovation, Queensland University of Technology, Brisbane w Australia oraz Group of Optics and Vision Sciences, University of Alicante w Hiszpanii. Jest członkiem Komisji Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, Oddział we Wrocławiu w kadencji 2015-2018 oraz organizacji międzynarodowej ARVO (The Association for Research in Vision and Ophthalmology. Pani dr Danielewska prowadzi laboratoria z cyfrowego przetwarzania sygnałów, elektroniki, a także prace dyplomowe.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję