Logowanie

 

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Absolwenci z WPPT z nagrodami w prestiżowym konkursie z zakresu optoelektroniki

Data: 09.12.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Absolwenci z WPPT z nagrodami w prestiżowym konkursie z zakresu optoelektroniki

 

Troje absolwentów mgr inż. Maja Wasiluk, mgr inż. Radosław Szymon, mgr inż. Igor Perlikowski z  Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej otrzymało nagrody w ramach ogólnopolskiego Konkursu im Profesora Adam Smolińskiego.

Ogólnopolski Konkurs im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki kierowany jest do absolwentów zarówno I-go jak i II-go stopnia studiów, których prace dyplomowe uzyskały wyróżnienie lub ocenę bardzo dobrą.

Tematyka konkursu obejmuje w szczególności zagadnienia badania zjawisk podstawowych, materiałów, elementów, układów i systemów, technologii optoelektronicznych, a także konstrukcji przyrządów oraz metrologicznej aparatury optoelektronicznej, a więc wszystko co związane z szeroko rozumianą optoelektroniką.

W tym roku konkurs organizowany był już po raz trzydziesty pierwszy. Nadsyłane prace oceniane były przez Prezydium Polskiego Komitetu Optoelektroniki.

 

Mgr inż. Maja Wasiluk jest absolwentką studiów I i II stopnia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, na kierunku kierunku Fizyka Techniczna ze specjalnością Nanoinżynieria. W ramach pracy inżynierskiej określiła stabilność temperaturową emisji i wyznaczyła dominujące mechanizmy jej wygaszania dla kropek kwantowych InAs/InP emitujących w ważnym aplikacyjnie III oknie telekomunikacyjnym. Wyniki te stały się podstawą publikacji naukowej i były prezentowane na międzynarodowych konferencjach naukowych. Z kolei jej praca magisterska dotyczyła procesów transferu nośników w układzie sprzężonych studni i kropek kwantowych - obszaru aktywnego laserów telekomunikacyjnych z tunelowym wstrzykiwaniem nośników. Obecnie jest studentką Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Realizuje pracę doktorską na temat zjawisk koherencji w pojedynczych kropkach kwantowych na zakres telekomunikacyjny pod kierunkiem dr hab. inż. Wojciecha Rudno-Rudzińskiego, prof. PWr, i dr inż. Anny Musiał w Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur w dziedzinie nauki fizycznych. Badania te stały się podstawą wniosku grantowego w konkursie MEiN "Perły Nauki", który jest w trakcie oceny.

 

Mgr inż. Radosław Szymon ukończył studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, na kierunku Inżynieria Kwantowa. W lipcu 2022 r obronił z wyróżnieniem pracę magisterską pt. Charakteryzacja własności strukturalnych i elektrycznych struktur półprzewodnikowych na bazie Zn(Cd,Mg)O wzrastanych na podłożach Si oraz Al2O3, której promotorem była dr inż. Eunika Zielony. W ramach pracy badane były właściwości strukturalne i elektryczne struktur, które mają potencjalne zastosowanie na źródła światła zielonego w diodach czy laserach. Półprzewodnikami zajmował się od początku studiów na WPPT i pracę tę kontynuuje aktualnie w Szkole Doktorskiej. Pasję tę dzieli również z zamiłowaniem do symulacji zjawisk fizycznych, a także rozpowszechnianiem wiedzy z fizyki wśród młodszych studentów i uczniów. Wolne chwile spędza w kuchni, eksperymentując ze smakami kuchni wegeteriańskiej, odkrywa piękno Beskidów Śląskich albo odpręża się przy kultowych serialach z filiżanką smacznej kawy. Natłok myśli i emocji przelewa natomiast na papier z pomocą kredek, relaksując się przy tym.

 

 

Mgr inż. Igor Perlikowski jest absolwentem Inżynierii Kwantowej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Jego wyróżniona praca magisterska, napisana pod opieką dr inż. Euniki Zielony, dotyczyła właściwości strukturalnych i optycznych supersieci CdO/MgO wytwarzanych metodą epitaksji z wiązek molekularnych. Pan I. Perlikowski obronił pracę mgr w lipcu 2022 r, a obecnie kontynuuje swoją działalność naukową w Szkole Doktorskiej, gdzie bada właściwości struktur półprzewodnikowych na bazie CdO/(Zn,Mg)O. Do swoich zainteresowań z obszaru fizyki zalicza inżynierię półprzewodników i fotowoltaikę. Poza studiami zajmuje się renowacją i przeróbką mebli, etnobotaniką oraz ogrodnictwem ekologicznym.

Pliki do pobrania

Wyniki XXXI Konkursu PKOpto 2022 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe [ .pdf 67.73 KB ]

10-12-2022

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję