Profil wydziału

Misja

Misją Wydziału Podstawowych Problemów Techniki jest prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie oraz zapewnienie doskonałego poziomu kształcenia, przede wszystkim w dyscyplinach nauki fizyczne, inżynieria biomedyczna oraz inżynieria materiałowa. Pragniemy dostarczyć naszym studentom wiedzy i kultury technicznej, która przygotuje ich do aktywnego uczestnictwa w rozwoju technologicznym i ekonomicznym naszego kraju. Nasze programy nauczania oraz udział w projektach badawczych pozwalają naszym przyszłym absolwentom zrozumieć, śledzić i wpływać na dynamiczny rozwój dziedzin naukowych, nowych technologii oraz zaawansowanych narzędzi technicznych, w tym metod pomiarowych, diagnostycznych, algorytmów oraz nowoczesnego oprogramowania. Nasza współpraca z zewnętrznymi ośrodkami naukowymi i dydaktycznymi stanowi kluczowy element naszej misji, umożliwiając naszym studentom osiąganie doskonałości w nauce i praktyce zawodowej.

Badania naukowe

Wydział Podstawowych Problemów Techniki prowadzi badania naukowe:

• w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne
  • w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach naukowych inżynieria materiałowa i inżynieria biomedyczna

Kategoria naukowa

W procesie oceny działalności naukowej za lata 2017-2021 dyscypliny naukowe, które działają na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, otrzymały kategorie naukowe:

• nauki fizyczne: A+
  • inżynieria biomedyczna: A
  • inżynieria materiałowa: A

Uprawnienia do nadawania stopni

Rady Dyscyplin Naukowych powiązane z Wydziałem Podstawowych Problemów Techniki posiadają uprawnienia do nadawania stopni:

• doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki fizyczne
  • doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria biomedyczna
  • doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria materiałowa

Kierunki studiów

Wydział Podstawowych Problemów Techniki prowadzi kształcenie na następujących kierunkach/specjalnościach:

• Studia I stopnia (inżynierskie):
    • Fizyka techniczna
      • Nanoinżynieria
    • Optyka
      • Inżynieria optyczna i fotoniczna
      • Optyka okularowa
    • Inżynieria kwantowa
    • Inżynieria biomedyczna
      • Biomechanika inżynierska
      • Elektronika medyczna
      • Informatyka medyczna
      • Optyka biomedyczna
    • Medical Informatics
  • Studia II stopnia (magisterskie):
    • Big Data Analytics
    • Fizyka techniczna
      • Nanoinżynieria
    • Optyka
      • Inżynieria optyczna i fotoniczna
      • Optometria
    • Inżynieria biomedyczna
      • Elektronika medyczna
      • Informatyka Medyczna
      • Optyka biomedyczna
    • Inżynieria Kwantowa
  • Studia III stopnia (doktoranckie):
    • Nauki fizyczne
      • Fizyka
    • Nauki matematyczne
      • Matematyka
    • Nauki techniczne
      • Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna

Czasopismo

Wydział Podstawowych Problemów Techniki wydaje czasopismo naukowe Optica Applicata indeksowane w bazie JCR (impact factor: 0.641).
Link do czasopisma http://opticaapplicata.pwr.edu.pl/

wspieramy_c-700.jpg