Wydział Podstawowych Problemów Techniki

O co najczęściej pytacie?

Pytania i odpowiedzi

1. Gdzie znajdę wzory podań?

Wzory podań i załączników do podań można znaleźć w zakładce studenci/podania i załączniki.
Pozostałe wzory podań są dostępne w systemie prowadzenia toku studiów (JSOS/USOS)

2. Gdzie mogę sprawdzić obowiązujące terminy i harmonogramy ?

Terminy składania podań są opublikowane w zakładce ważne terminy składania podań.
Terminy egzaminów są publikowane w harmonogramie sesji.
Terminy zapisów (rejestracji) są publikowane w zakładce zapisy.
Terminy dotyczące dyplomantów są publikowane w zakładce dyplomanci

3. Nie zaliczyłem przedmiotu/przedmiotów, co powinienem zrobić?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy nierozliczone punkty ECTS nie spowodowały przekroczenia dopuszczalnego deficytu punktów ECTS. Dopuszczalne progi deficytów są ustalone w planach studiów dla danego rocznika (cyklu kształcenia).
- Jeżeli próg nie został przekroczony, to należy złożyć podanie o „powtarzanie przedmiotu”, które umożliwi administracyjne zapisanie na zaległe przedmioty wydziałowe.
- Jeżeli deficyt został przekroczony nie więcej niż o 3 ECTS, to możliwe jest uzyskanie zgody na „warunkowe zaliczenie etapu studiów”. Zgoda może być wydana pod warunkiem, że student ma możliwość zakończenia kolejnego etapu (semestru) studiów bez przekroczonego dopuszczalnego deficytu punktów ECTS. Jeżeli student uzyska zgodę na warunkowe zaliczenie etapu, to zapisy na zajęcia wydziałowe zostaną wykonane administracyjnie zgodnie z treścią złożonego podania (nie trzeba składać dodatkowego podania o „powtarzanie przedmiotów”).
- W pozostałych przypadkach należy złożyć podanie o urlop dziekański, razem z załącznikiem, w którym należy wymienić wszystkie zaległe przedmioty. Jeżeli student uzyska zgodę na urlop dziekański, to zapisy na zajęcia wydziałowe zostaną wykonane administracyjnie zgodnie z treścią złożonego załącznika do podania (nie trzeba składać dodatkowego podania o „powtarzanie przedmiotów”).

4. Mam do powtórzenia przedmiot, którego nie ma w programach studiów kolejnego rocznika, co mam zrobić?

Jeżeli zaległy przedmiot nie będzie już dostępny, to przy administracyjnym zapisie student zastanie zapisany na zajęcia przedmiotu zamiennego z aktualnego programu studiów. Dla kursów, które nie mają zamienników w nowym planie możliwa jest też realizacja przedmiotu w trybie bez odbywania zajęć (po uzyskaniu zgody prowadzącej/prowadzącego). Aby administracyjny zapis na zaległe zajęcia wydziłowe był możliwy, należy podjąć działania zgodnie z punktem 1.

5. Ile razy mogę skorzystać z urlopu dziekańskiego i do kiedy mam złożyć podanie?

- Student może skorzystać z 2 semestrów urlopu dziekańskiego. Po każdym urlopie student ma prawo do złożenia podania o powtarzanie etapu studiów.
- Podanie o urlop należy złożyć pod koniec semestru, w którym przekroczono dopuszczalny deficyt punktów ECTS, w terminie ogłoszonym na stronie ważne terminy składania podań.

6. Co należy zrobić po urlopie (dziekańskim/zdrowotnym)?

Po jednosemestralnym urlopie studia są kontynuowane zgodnie z planem kolejnego rocznika. Wpis na kolejny semestr jest możliwy dopiero semestr po urlopie, z tego powodu pod koniec urlopu należy złożyć podanie o „powtarzanie etapu studiów”. Do podania należy przygotować załącznik, na podstawie którego student jest administracyjnie zapisywany na dostępne zaległe przedmioty. Po urlopie studia są kontynuowane zgodnie z aktualnym planem i programem studiów, co może skutkować powstaniem różnic programowych do uzupełnienia.

7. W kolejnym semestrze chcę zrealizować pracę dyplomową i zakończyć plan studiów. Nie przekroczyłem dopuszczalnego deficytu, ale mam zaległy przedmiot. Co powonieniem zrobić?

- Jeżeli zaległy przedmiot nie jest dostępny w kolejnym semestrze, to można złożyć podanie o „realizację przedmiotu bez odbywania zajęć”. Wniosek można złożyć w Dziekanacie tylko po zaakceptowaniu podania przez prowadzącą/prowadzącego.
- Jeżeli zaległy przedmiot będzie oferowany w kolejnym w semestrze zimowym, w którym student będzie realizował kurs „praca dyplomowa” oraz pozostałe kursy z planu studiów według 10-tygodniowego kalendarza zajęć (7. etap I stopnia), to należy złożyć podanie o „realizację kursu w trybie 10-tygodniowym”. Wniosek można złożyć w Dziekanacie tylko po zaakceptowaniu podania przez prowadzącą/prowadzącego.
UWAGA: Niezależnie od uzyskania zgody na realizację przedmiotu w „trybie 10-tygodniowym” lub „bez odbywania zajęć” należy złożyć podanie o „powtarzanie przedmiotu”, które umożliwi zapis administracyjny na zajęcia zaległe.

8. Nie zrealizowałem pracy dyplomowej w ustalonym terminie, co mogę zrobić?

- Dyplomanci, którzy nie zdążyli zrealizować pracy dyplomowej składają podanie o urlop najpóźniej w terminie składnia prac, ustalonym ma dany semestr.
- W wyjątkowych przypadkach, jeżeli praca dyplomowa nie mogła zostać zrealizowana z powodu sytuacji niezależnych od studenta (takich jak np. przewlekła choroba lub hospitalizacja) niezwłocznie po wystąpieniu przyczyny student może skontaktować się z Prodziekanem ds. Studenckich, celem ustalenia możliwych rozwiązań.
- Realizacja pracy dyplomowej w kolejnym roku akademickim wymaga ponownego wybrania tematu pracy przez studenta.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję