Blisko 6 mln zł dla młodych liderów z PWr

Data: 09.12.2022

Innowacyjny system sortowania opadów, ekologiczne nawozy, nowoczesne sensory i narzędzia kuźnicze – tymi tematami zajmą się laureaci konkursu „Lider” organizowanego przez NCBiR. Czterech naszych naukowców otrzymało na swoje badania blisko 6 mln zł.

Program „Lider” wspiera młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych i zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć praktyczne zastosowanie i mają potencjał wdrożeniowy.

Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln zł. Tym razem granty o łącznej wartości ponad 70 mln zł trafiły do 49 osób, w tym do czterech naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Nowoczesne sensory

Dr inż. Mateusz Szatkowski - zdjęcieDr inż. Mateusz Szatkowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki otrzymał ponad 1,4 mln zł na projekt „Sensor frontów falowych na wirach optycznych”, którego celem jest wykorzystanie wirów optycznych – stabilnych nieciągłości fazowych, jako markerów jakości badanego frontu falowego.

– Front falowy może przenosić informacje o strukturze badanego obiektu, stąd tak istotna jest możliwość jego pomiaru. W efekcie stworzony zostanie sensor frontów falowych bazujący na wirach optycznych, którego głównym zastosowaniem będzie pomiar frontów falowych w celu badania jakości elementów optycznych, w tym elementów typu freeform, czyli takich które nie posiadają symetrii obrotowej – wyjaśnia naukowiec.

Projekt, którego czas trwania to 36 miesięcy, realizowany będzie na Politechnice Wrocławskiej, a jego testy w warunkach docelowych przeprowadzone zostaną we współpracy z firmą Scanway.

Dr inż. Mateusz Szatkowski pracuje w Katedrze Optyki i Fotoniki. Jego zainteresowania naukowe są związane ze strukturyzowaniem światła, interferometrią i holografią oraz optyką nieciągłości fazowych.

Z Politechniką Wrocławską związany od początku studiów inżynierskich. Doktorat obronił z wyróżnieniem w 2020 roku, otrzymując również wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za rozprawę doktorską. Laureat Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców w 2020 roku. Odbył staże naukowe w Niemczech, Meksyku i USA.

Żródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/blisko-6-mln-zl-dla-mlodych-liderow-z-pwr-12719.html