Logowanie

 

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni Wrocławianką roku 2023

Data: 05.12.2023

Dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni z naszego Wydziału została laureatką konkursu Wrocławianka 2023 Roku w kategorii społeczno-edukacyjnej.

Serdecznie gratulujemy!

Wiecej informacji: Dwie badaczki Politechniki Wrocławskiej z tytułami Wrocławianek Roku 2023 (pwr.edu.pl)

Dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni
(Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

anna_hajdusianek_plaskie.jpg

Absolwentka Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, popularyzatorka nauki, szefowa Akademii Młodych Odkrywców na PWr. Na co dzień laureatka pracuje w Instytucie Fizyki Teoretycznej, gdzie prowadzi m.in. zajęcia dydaktyczne dla studentów.

Autorka wielu publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach specjalistycznych z dziedziny fizyki. Obecnie publikuje głównie prace poświęconych dydaktyce, popularyzowaniu fizyki, przyrody i nauk inżynierskich.

Laudacja przygotowana przez Olgę Szelc na zlecenie Wrocławskiej Rady Kobiet

Przyjazna, otwarta i nowoczesna edukacja jest możliwa! Dowodzą tego działania profesor Anny Hajdusianek, która z pasją popularyzuje nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży już od ponad 30 lat.

Odkrywanie i dzielenie się wiedzą są dla niej fascynujące, dlatego w 2008 roku stworzyła Akademię Młodych Odkrywców. Jest to trwający cały rok cykl zajęć dla dzieci z Wrocławia i co ważne, również z miejscowości wokół stolicy Dolnego Śląska. W kolejnych latach w zajęciach Akademii – aż do dzisiaj – uczestniczyło tysiące już dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku zapisało się ich 350, w wieku od 7 do 14 lat. Tylko w ostatnich dwunastu miesiącach profesor Anna Hajdusianek przeprowadziła 50 warsztatów i wykładów dla 2 500 osób z Dolnego Śląska, w tym 1500 dzieci z wrocławskich przedszkoli i szkół, odwiedziła też m.in. Kobierzyce, Trzebnicę, Oleśnicę i Opole.

anna_hajdusianek_pwr2.jpgMłodzi odkrywcy – dzięki profesor Annie Hajdusianek i jej współpracownikom – poznają piękno nauki w przyjaznym i inspirującym otoczeniu. W czasie zajęć przeprowadzane są doświadczenia naukowe, w niektórych z nich mogą uczestniczyć także dzieci. Dowiadują się na przykład, ile zjawisk fizycznych zachodzi w zwykłym jajku albo badają kwestie związane z ciśnieniem. Młodzi naukowcy mogą też zwiedzić Laboratorium Przyrządowych Procesów Technologicznych.

Działając przeciw wykluczeniom edukacyjnym, profesor Anna Hajdusianek zbudowała mobilne laboratorium, które pozwala jej przeprowadzać zajęcia z eksperymentami fizycznymi we wrocławskich i dolnośląskich szkołach.

W trakcie jej zajęć dzieci i młodzież uczą się m.in. posługiwać miernikami, samodzielnie sprawdzają prawa i zależności fizyczne. Przy tym wykładowczyni pokazuje, że fizykę można znaleźć tam, gdzie nikt jej nie szuka: w kuchni, ogrodzie czy zabawkach.

Prof. Hajdusianek aktywnie uczestniczy w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W tym roku prowadziła „Kącik z eksperymentem małego naukowca i przyszłego inżyniera” w Miasteczku Naukowym oraz warsztaty w szkołach. Brała też udział w projekcie „Human in the Air” Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (warsztaty szkolno-przedszkolne „Balonik, skrzydło i śmigło, czyli jak wykorzystać ciekawe własności powietrza”).

Propaguje ideę wspólnego eksperymentowania z dziećmi i młodzieżą wśród nauczycieli, prowadząc specjalne szkolenia. Dzięki jej współpracy z Centrum Nauki Kopernik kilka wrocławskich i dolnośląskich szkół otrzymało sprzęt badawczy, a nauczyciele przeprowadzili projekt edukacyjny „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe”.

Jest laureatką konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Edukacji i Nauki, otrzymała Medal im. Krzysztofa Ernsta za popularyzację fizyki przyznaną przez Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia dydaktyczne.

Działając z pasją i zaangażowaniem, profesor Hajdusianek nie tylko zmienia oblicze nauki na przyjazne, bliskie uczniom, rodzicom i nauczycielom, ale i daje szansę rozwinąć się młodym talentom z Wrocławia i Dolnego Śląska. Jej praca ma realny wpływ na przyszłe wybory edukacyjne dzieci i młodzieży, które kiedyś budować będą nasze miasto i region.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję