Klepsydra - Profesor Marian Grynberg

Data: 23.11.2017

Z ogromnym smutkiem informuję o śmierci Profesora Mariana Grynberga - wybitnego fizyka i wspaniałego człowieka, którego wielu pracowników naszego Wydziału nie tylko dobrze znało, ale też wiele mu zawdzięcza i serdeczną pamięć o nim na zawsze zachowa w sercu. (Arkadiusz Wójs - dziekan)

prof_grynberg.png

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dnia
19 listopada 2017 roku zmarł

Prof. dr hab. Marian Grynberg

Profesor Grynberg był od ponad 50 lat związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmował się fizyką ciała stałego, koncentrując swoje zainteresowania naukowe na spektroskopii w zakresie dalekiej podczerwieni. Był niekwestionowanym autorytetem dla całego środowiska fizyków ciała stałego w Polsce i za granicą. Fizyk, nauczyciel i wychowawca, wykształcił w czasie swojej wieloletniej pracy zawodowej rzesze studentów, zarówno przekazując im wiedzę, jak i ucząc rzetelności i uczciwości naukowej. Profesor Grynberg był wieloletnim kierownikiem Zakładu Fizyki Ciała Stałego na Wydziale Fizyki UW, pełnił także funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Doświadczalnej w trudnym okresie stanu wojennego. Przez trzynaście lat był wiceprezesem zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i jedną z osób, które sformułowały profil działania tej instytucji w początkowym okresie jej istnienia. W latach 1987-93 pełnił funkcję sekretarza Komisji Fizyki Półprzewodników Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej (IUPAP). Profesor Grynberg do końca był aktywny zawodowo, przekazując swoje doświadczenia młodszym współpracownikom i prowadząc cieszący się ogromną popularnością, także poza naszym Wydziałem, wykład „Eksperyment fizyczny w warunkach ekstremalnych”. Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla Uniwersytetu Warszawskiego oraz fizyków w Polsce i na świecie.

Dziekan i społeczność Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego