Najlepsi absolwenci PWr 2022/23 wybrani

Data: 09.11.2023

Najlepszym absolwentem II stopnia studiów naszej uczelni wybrano natomiast Jakuba Pawłowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Rok temu był on najlepszy jeśli chodzi o I stopień (kierunek inżynieria kwantowa), teraz powtórzył swój sukces na kierunku magisterskim, ale na innym kierunku - Big Data Analitycs (ścieżka fizyki teoretycznej).

Zdjęcie Jakuba Pawłowskiego z psem podczas wycieczki

– Zdecydowałem się na te studia, ponieważ wiedziałem, że umożliwią mi nie tylko poszerzenie moich horyzontów i zdobycie cennej wiedzy z fizyki, ale również z matematyki oraz istotnych zagadnień informatyki  mówi Jakub Pawłowski.  Jednocześnie pozostawiły mi wystarczająco swobody, by kontynuować pracę naukową w grupie mojego promotora, prof. Marcina Mierzejewskiego.

Badania Jakuba Pawłowskiego skupiają się wokół jednego z najczęściej dyskutowanych problemów współczesnej fizyki, jakim jest związek nieodwracalnej termodynamiki z odwracalną w czasie dynamiką, przewidywaną przez mechanikę kwantową.

– Innymi słowy, jest to pytanie, czy typowy, izolowany układ kwantowy jest w stanie i będzie „zapominał” o swoim początkowym, nierównowagowym stanie  wyjaśnia Jakub Pawłowski.  Taka utrata informacji kwantowej jest jedną z największych przeszkód na drodze do funkcjonalnego i skalowalnego komputera kwantowego. Zrozumienie i osiągnięcie kontroli nad tego typu procesami może być kolejnym przełomowym odkryciem.

Podczas studiów magisterskich badał właściwości transportu w dalekozasięgowym modelu spinowym. Otrzymane wyniki zawarł w pracy magisterskiej „Eigenmodes in nearly integrable quantum chains”. Obecnie kontynuuję naukę w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.

W wolnych chwilach nadrabiam filmowe zaległości, delektuję się kawą i podróżuję po Europie – dodaje absolwent W11.

Źródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/najlepsi-absolwenci-pwr-2022-23-wybrani-13094.html