Nasi studenci laureatami konkursu im. prof. Adama Smolińskiego

Data: 11.12.2023

Zdjęcie Przemysława Chmielowskiego

Praca inżynierska Przemysława Chmielowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki okazała się najlepsza w XXXII edycji Konkursu im. prof. Adama Smolińskiego organizowanego przez Polski Komitet Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

W tym ogólnopolskim konkursie oceniane są najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki. Tematyka konkursu obejmuje w szczególności zagadnienia badania zjawisk podstawowych, materiałów, elementów, układów i systemów, technologii optoelektronicznych, a także konstrukcji przyrządów oraz metrologicznej aparatury optoelektronicznej.

W tym roku o nagrody rywalizowało 25 prac o bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Jury zdecydowało przyznać dwie nagrody I stopnia, dwie nagrody II stopnia i trzy nagrody III stopnia.

Głównym laureatem został Przemysław Chmielowski z Politechniki Wrocławskiej, którego doceniono za pracę inżynierską „Laser światłowodowy pracy ciągłej z szerokim zakresem strojenia”, którą przygotował pod kierunkiem dr. hab. inż. Michała Nikodema, prof. uczelni na WPPT.

– Poświęcona jest ona skonstruowaniu źródła laserowego bazującego na światłowodach, w którym emitowana długość fali może być zmieniania w sposób ciągły w możliwie szerokim zakresie – tłumaczy laureat. – Jej wynikiem był układ laserowy wykorzystujący dwa światłowody aktywne, w którym długość fali mogła być zmieniana w zakresie ponad 250 nm, od około 1550 do 1800 nm.

Praca została już także opublikowana w uznanym czasopiśmie naukowym Optics Express.

Chmielowski P., Nikodem M., "Widely tunable continuous-wave fiber laser in the 1.55-1.8  µm wavelength region," Opt. Express 30, 42300-42307, 2022.

Przemysław Chmielowski jest absolwentem studiów inżynierskich na W11, kierunek fizyka techniczna, specjalizacja Nanoinżynieria. Obecnie studiuje na drugim stopniu na kierunku optyka (specjalność Inżynieria Optyczna i Fotoniczna) również na WPPT.

Moje plany na dalszą przyszłość nie są jeszcze dokładnie sprecyzowane, ale liczę na znalezienie pracy w takim miejscu, które pozwoli mi na dalsze angażowanie się w naukę i prowadzenie eksperymentów – mówi Przemysław Chmielowski.

W wolnym czasie główne stara się rozwijać pod kątem wykorzystywania oprogramowania służącego do projektowania układów optycznych i pisania własnych programów w celu automatyzacji różnych pomiarów. – Uczestniczę także w projekcie badawczym prowadzonym przez dr hab. inż. Gabrielę Statkiewicz-Barabach, prof. uczelni na WPPT – dodaje student.

W konkursie wyróżniono także prace dwójki kolejnych absolwentów Politechniki Wrocławskiej Wiktorii Weichbrodt (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów) oraz Macieja Śmiertki (Wydział Podstawowych Problemów Techniki).

Pełne wyniki konkursu na stronie PKO.

Wśród wyróżnionych osób znalazł się również inż. Maciej Śmiertka, który jest absolwentem kierunku Fizyka Techniczna, ze specjalnością Nanoinżynieria. Aktualnie, kontynuuje swoją edukację, na poziomie magisterskim, na tym samym kierunku. W swojej pracy magisterskiej, zamierza skupić się na badaniu AgSePhF2(2,6) - nowych, jednowymiarowych, hybrydowych materiałów półprzewodnikowych.

Praca inżynierska Macieja Śmiertki, zatytułowana "Exfoliation of layered materials: setup of microscope for mechanical exfoliation and basic investigation of fabricated samples", wykonana w OSN (laboratorium spektroskopii optycznej nanostruktur), pod okiem Dr Alessandro Surrente, koncentruje się na przygotowaniu i modyfikacji układu optomechanicznego do eksfoliacji mechanicznej, charakteryzacji materiałów warstwowych, oraz transferu warstw (dry transfer), używanego do przygotowania heterostruktur materiałów Van der Waalsa, takich jak dichalkogenki metali przejściowych (TMD). Praca zawiera opis urządzenia, jego modyfikacji, samego procesu eksfoliacji oraz charakterystykę spektroskopową przygotowanej monowarstwy WSe2 (dwuselenku wolframu), zaenkapsulowanej w warstwach hBN (heksagonalnego azotku boru).