Sportowiec 2023 Roku na PWr: sprinterka z W11 najlepsza!

Data: 06.02.2024

Zdjęcie Doroty Puzio pozującej na tle gór

Dorota Puzio z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zwyciężyła w plebiscycie na najlepszego sportowca roku na PWr. Lekkoatletka, specjalizująca się w biegach sprinterskich, w 2023 r. wystartowała w Mistrzostwach Europy U23 oraz zdobyła brązowy medal podczas Mistrzostw Polski U23.

Najlepszego sportowca roku na Politechnice Wrocławskiej wybieraliśmy już po raz czwarty. Do finałowego etapu zakwalifikowała się dziesiątka wybrana przez radę trenerów spośród propozycji zgłoszonych wcześniej przez opiekunów poszczególnych sekcji sportowych PWr. Następnie na kandydatury głosowali studenci i pracownicy naszej uczelni.

Ostateczne wyniki poznaliśmy podczas uroczystej gali zorganizowanej w piątek, 2 lutego, w Strefie Kultury Studenckiej przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PWr. Najwięcej głosów w plebiscycie zebrała lekkoatletka Dorota Puzio (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), drugie miejsce przypadło narciarzowi Piotrowi Browarskiemu (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), a trzecie wioślarce Zuzannie Jasińskiej (Wydział Informatyki i Telekomunikacji).

Zdjęcie drużyny piłkarek nożnych z PWr odbierających puchar

Drużyną roku zostały ponownie – jak przed rokiem – nasze piłkarki, które w 2023 r. mogły się pochwalić zwycięstwem w Dolnośląskiej Lidze Międzyuczelnianej, drugą lokatą w Akademickich Mistrzostwach Polski w klasyfikacji uczelni technicznych oraz ósmym miejscem w klasyfikacji generalnej AMP. Ich trenerem jest Jerzy Śliwiński.

Dotychczasowi zwycięzcy plebiscytu na najlepszego sportowca roku na PWr:

W latach 2020-21 plebiscytu nie przeprowadzono.

Sprintem po sukcesy

Dorota Puzio jest sprinterką, specjalizuje się w biegach na 60 oraz 100 metrów. Na co dzień trenuje w klubie GKS Start Długołęka, pod opieką Henryka Benkowskiego. – Mój największy sukces w zeszłym roku to przede wszystkim pobicie swojego rekordu życiowego w biegu na 100 metrów. W czerwcu podczas zawodów w Jeleniej Górze uzyskałam czas 11,54 sek. – mówi Dorota Puzio. – Ten wynik pomógł mi zdobyć klasę mistrzowską, a także pozwolił na udział w Mistrzostwach Europy U23 w Finlandii.

Zdjęcie Doroty Puzio startującej do bieguNasza studentka awansowała tam do półfinału biegu na 100 m indywidualnie oraz zajęła szóste miejsce w sztafecie 4x100m. Dodatkowo Dorota Puzio wywalczyła w 2023 r. brązowy medal w biegu na 100 m podczas Mistrzostw Polski U23 we Włocławku.

– Na ten rok stawiam sobie za cel ponowne poprawienie swojego rekordu życiowego i zakwalifikowanie się do kadry Polski na Międzynarodowy Mecz Lekkoatletyczny reprezentacji U23 – mówi zwyciężczyni plebiscytu.

Dorota Puzio jest studentką inżynierii biomedycznej na W11. – Wybrałam ten kierunek ze względu na swoją pasję do łączenia nauk przyrodniczych, technologii i medycyny – wyjaśnia Dorota Puzio. – Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła pracować nad innowacyjnymi projektami, które przyczynią się do rozwoju zarówno technologii medycznych, jak i sportowych. Według mnie ich połączenie może wydatnie wpłynąć na poprawę wydajności sportowców oraz naszego zdrowia.

W wolnym czasie Dorota Puzio poświęca swój czas na treningi, naukę oraz spotkania ze znajomymi. Oprócz tego lubi grać w planszówki, gry komputerowe i podróżować. – Specjalizuję się w biegach sprinterskich, bo na krótkich dystansach najlepiej się odnajduję i uważam je za fascynujące. I muszę dodać, że nie są one wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać – dodaje.

Źródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/sportowiec-2023-roku-na-pwr--sprinterka-z-w11-najlepsza-13196.html