Znamy politechniczne „Perły nauki”

Data: 16.03.2023

Pięcioro młodych naukowców z naszej uczelni znalazło się w gronie laureatów pierwszej edycji ministerialnego konkursu „Perły nauki”. Na swoje projekty badawcze otrzymają w sumie ponad 1,1 mln zł.

Program „Perły nauki” to nowa inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, która ma pomóc wybitnie uzdolnionym absolwentom i studentom studiów I stopnia lub studentom po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich w prowadzeniu badań pod kierunkiem opiekuna naukowego.

W pierwszej edycji konkursu złożono 335 wniosków, spośród których wybrano 98 laureatów, w tym pięć osób z Politechniki Wrocławskiej.

Radosław SzymonRadosław Szymon projekt „Badania właściwości optoelektronicznych nanostruktur GaN/AlGaN do zastosowań w emiterach światła” zrealizuje pod opieką dr inż. Euniki Zielony z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Na jego realizację otrzymał ponad 215 tys. zł.

– Od lat z powodzeniem wykorzystujemy w systemach oświetlenia diody LED wytwarzane na bazie azotku galu (GaN), ale w kwestii ich rozwoju wciąż nie powiedziano ostatniego słowa. W swoim projekcie stawiam na nanotechnologię, w szczególności nanodruty, jako możliwość zwiększenia wydajności emiterów UVC opartych na azotkach – wyjaśnia Radosław Szymon.

Wykorzystując zaplecze badawcze Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych na Politechnice Wrocławskiej, laureat planuje przez najbliższe trzy lata zająć się badaniami podstawowymi nowatorskich nanodrutów na bazie GaN, w tym z warstwami metalicznymi, które zapewnią tzw. recykling fotonów wydłużający drogę ich absorpcji w warstwie aktywnej.

– Dodatkowo, przez wprowadzenie gradientowej zmiany składu stopu AlGaN, chcę zbadać efekt domieszkowania polaryzacyjnego, który pozwala na otrzymanie obszarów przewodzących zarówno typu p jak i n bez wprowadzania atomów obcych pierwiastków do sieci. Moja współpraca z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk, którego zespół od lat rozwija technologię wzrostu struktur azotkowych, obejmie także wyjazd naukowy do ich laboratoriów, gdzie będę pracował nad procesem wytwarzania układów optoelektronicznych zawierających nanodruty – dodaje.

Maja Wasiluk otrzymała grant w wysokości niemal 240 tys. zł na „Badanie zjawisk koherencji w pojedynczych kropkach kwantowych na zakres telekomunikacyjny”, który przez 2,5 roku będzie prowadzić w Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur w Katedrze Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

– Zajmę się doświadczalnym zbadaniem procesów dekoherencji, którym podlegają nośniki związane w epitaksjalnych kropkach kwantowych emitujących w podczerwieni telekomunikacyjnej. Jest to istotny problem badawczy zarówno z punktu widzenia badań podstawowych, poszerzający naszą wiedzę o oddziaływaniach nośników z otoczeniem, jak i potencjalnych zastosowań, gdyż dekoherencja jest fundamentalnym ograniczeniem dla wszelkich przyrządów bazujących na zjawiskach ściśle kwantowych – tłumaczy Maja Wasiluk.

Prace będą się odbywać dwutorowo. Z jednej strony dzięki pomiarom interferencyjnym określany będzie stopień nierozróżnialności kolejno emitowanych fotonów, ograniczany właśnie przez dekoherencję związaną ze stanem emitera. Natomiast pomiar krzywej Hanle, czyli utraty polaryzacji spinowej nośników (przewagi spinów jednego rodzaju) pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego, umożliwi wyznaczenie charakterystycznych czasów dekoherencji spinu. Określenie czynników powodujących dekoherencję pomoże zoptymalizować istniejące źródła oraz zweryfikować potencjał aplikacyjny badanych układów.

– Zbadanie zjawisk koherencji spinu i fotonów emitowanych przez nanostruktury w telekomunikacyjnym zakresie spektralnym będzie jednym z pierwszych takich rezultatów na świecie i pierwszym w Polsce. Projekt podejmuje bardzo aktualne i ważne zagadnienie badawcze, a realizacja jego celów pozwoli uzupełnić istniejący stan wiedzy na temat zjawisk dekoherencji w strukturach z kropkami kwantowymi mogącymi znaleźć zastosowanie w telekomunikacji kwantowej – podkreśla laureatka.

Źródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/znamy-politechniczne-perly-nauki-12835.html