Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Absolwenci

Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej może pochwalić się licznym gronem absolwentów, którym studia w zakresie inżynierii biomedycznej pozwoliły na osiągniecie dobrej pozycji zawodowej. Niektórzy nasi absolwenci realizują się na drodze naukowo-badawczo-wdrożeniowej. Łączy ich nie tylko rodzaj ukończonych studiów, ale i twórcza pasja.

anna-skotny.png

Anna Skotny- doktor nauk medycznych

Absolwentka Wydziału Podstawowych Problemów Techniki kierunku Inżynieria Biomedyczna, specjalność Optyka Biomedyczna (w 2011r. ukończyła studia pierwszego stopnia, a w 2012 studia drugiego stopnia). Po ukończeniu studiów magisterskich podjęła studia doktoranckie w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Alergologii na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W 2016 roku. uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Jest współzałożycielką powstałej w 2014 roku firmy Nestmedic zajmującej się wprowadzaniem na rynek telemedycznego KTG (kardiotokograf do monitorowania tętna płodu). Firmę i stworzone przez nią urządzenie doceniono na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych (m.in. przez MIT Technology Review, Orange Fab dla firm technologicznych, Warsaw International Healthcare Exhibition). Dzięki zdobytej w czasie studiów wiedzy była w stanie wziąć odpowiedzialność za kluczowe dla marki Pregnabit procesy: projekt, wykonanie i przygotowanie do wdrożenia na rynek. Nadzoruje w firmie proces zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą dla wyrobów medycznych EN ISO 13485 i z pasją angażuje się w badania prowadzone nad rozwojem rozwiązań technologicznych skierowanych dla ciężarnych. Jej celem jest, aby wszystkie badania (nie tylko kliniczne, ale i postmarketingowe) prowadzone były według najwyższych standardów: zawsze zgodnie z protokołami badań, z przepisami ICH/GCP i regulacjami FDA. Stara się sprawić aby Pregnabit dawał poczucie bezpieczeństwa i komfort zarówno z punktu widzenia pracownika służby zdrowia, jak i samej pacjentki. Najwyżej ceni sobie zaufanie, jakim obdarzają ją użytkownicy.

Pregnabit

magdalena-glabinska.png

inż. Magdalena Głąbińska
Absolwentka Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (2016). Studia na kierunku Inżynieria Biomedyczna w specjalności Optyka Biomedyczna. Pracę dyplomową Wpływ systematycznego uprawiania sportu na hemodynamikę mózgową (cerebral hemodynamics in trained individuals) realizowała pod opieką dr hab. Magdaleny Kasprowicz z Katedry Inżynierii Biomedycznej.

Słowo od absolwenta:
W życiu kieruję się słowami Allana Key’a „The best way to predict the future is to invent it”. Karierę zawodowa rozpoczęłam już na początku 3 roku studiów, nawiazując współpracę z firmą S3 Group, która jest dostawcą systemów informatycznych dla służby zdrowia oraz sektora farmaceutycznego. Staż, który wówczas odbyłam, był nagrodą w konkursie „Kreatywnych Pomysłów” organizowanym podczas Targów Pracy Politechniki Wrocławskiej. W konkursie należało zaproponować innowacyjne rozwiązania w dziedzinie telemedycyny. Staż rozpoczęłam od wspomagania zespołu weryfikacyjnego. Kilka miesięcy pracy zaowocowało przejściem do zespołu analitycznego. Moim głównym zadaniem było opracowanie oraz wdrożenie rozwiązań zwiększających użyteczność aplikacji (User Experience).
Dało mi to możliwość w współpracy z ekspertami światowej klasy w dziedzinie funkcjonalności urządzeń medycznych. Wprowadzone przeze mnie rozwiązania obecnie ułatwiają korzystanie z aplikacji lekarzom, pielęgniarkom oraz pacjentom na całym świecie.
Obecnie nadal kontynuuję współpracę z firmą S3 i intensywnie pracuję nad systemem, który może zrewolucjonizować funkcjonowanie przychodni oraz życie pacjentów z chorobami chronicznymi.
Osobiście uważam, że najwięcej wyzwań niesie informatyzacja służby zdrowia oraz przemysłu medycznego, dlatego z tym sektorem wiąże swoją przyszłość. Praca ta wymaga dużej wiedzy z różnych dziedzin (od medycyny po informatykę) oraz umiejętności połączenia tejże interdyscyplinarnej wiedzy w celu stworzenia odpowiedniego produktu. Niezbędną wiedzę z pewnością zapewnia ukończenie inżynierii biomedycznej, gdzie poznajemy problemy użytkowników oraz dowiadujmy się. jak je rozwiązywać.


magada-przybylo.png

Magda Przybyło - dr inż. nauk fizycznych, specjalność biofizyka

Absolwentka Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej 2005. Studia ukończyła na kierunku Fizyka Techniczna w specjalności Inżynieria Biomedyczna. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczęła studia doktoranckie, w czasie których realizowała projekty w dziedzinie biofizyki, dotyczące m.in. dynamiki dwuwarstwy lipidowej w aspekcie zrozumienia mechanizmów lokalnej anestezji. Stopień doktora otrzymała w roku 2010 Doświadczenie zdobywała w Laboratorium Biofizyki Agregatów Makrocząsteczkowych Politechniki Wrocławskiej, kierowanym przez profesora Marka Langnera oraz laboratoriach zagranicznych (m. in. Uniwersytet Odense, Czeska Akademia Nauk). W latach 2007-2009 była koordynatorem projektów w centrach badawczo-rozwojowych Novasome oraz Hasco Lek. Jest współautorką 2 wdrożeń oraz 3 zgłoszeń patentowych z obszaru nanotechnologii farmaceutycznych i współautorką 29 publikacji naukowych wysoko punktowanych. Otrzymała liczne nagrody, m.in. w roku 2011 była laureatką Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne Obecnie jest pracownikiem naukowym Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej oraz prezesem Zarządu spółki Lipid Systems we Wrocławiu, która zajmuje się opracowywaniem formulacji opartych o nanonośniki, głównie lipidowe oraz liposomowe, w tym opracowaniem metod analitycznych oraz technologii wytwarzania, z projektem linii technologicznej włącznie.

tomasz-borowik.jpg

Tomasz Borowik - dr inż. nauk fizycznych, specjalność biofizyka

Absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (2005). Studia (jednolite magisterskie) ukończył na kierunku Fizyka Techniczna w specjalności Inżynieria Biomedyczna. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczął studia doktoranckie, w czasie których realizował prace badawcze dotyczące udziału błony lipidowej w agregacji peptydów amyloidowych. Stopień doktora otrzymał w roku 2010 Doświadczenie zdobywał w Laboratorium Biofizyki Agregatów Makrocząsteczkowych Politechniki Wrocławskiej, kierowanym przez profesora Marka Langnera oraz laboratoriach zagranicznych (m. in. Uniwersytet Umea, Szwecja, Czeska Akademia Nauk). W latach 2007-2009 był koordynatorem projektów w centrach badawczo-rozwojowych Novasome oraz Hasco Lek. Jest współautorem 3 wdrożeń, 3 zgłoszeń patentowych z obszaru nanotechnologii farmaceutycznych oraz 28 publikacji naukowych. Uzyskał liczne nagrody i stypendia. Był m.in. w 2011 był laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne Obecnie jest członkiem rady nadzorczej Lipid Systems oraz prezesem Zarządu spółki Novel-iD w Krakowie, która zajmuje się opracowywaniem i komercjalizacją innowacyjnych rozwiązań w obszarze farmacji, w oparciu o dedykowaną, liposomową platformę dostarczania substancji czynnych.

Novel-id; Lipid-systems; WLAL

damian-andrzejewski.png

­

Damian Andrzejewski - dr inż. nauk fizycznych

Absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (rok 1996). Studia (jednolite magisterskie) ukończył na kierunku Fizyka Techniczna w specjalności Inżynieria Biomedyczna, Aparatura Elektromedyczna. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczął studia doktoranckie, w czasie których realizował prace badawcze w Grupie Bio-Optyki profesor Haliny Podbielskiej z zakresu zol-żelowych czujników tlenu. Stopień doktora otrzymał w roku 2000. Odbył liczne staże naukowe i naukowo-przemysłowe m.in. w School of Applied Physics, Kingston University, National Physical Laboratory, w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Stosowanych PAN, Institute of Analytical Chemistry, Chemo- and Biosensors University of Regensburg, gdzie m.in. pracował w projekcie BOSCH – KombiSens Project. Jest współautorem 15 prac naukowych, 8 patentów, w tym 4 międzynarodowych, a także współautorem licznych wdrożeń w zakresie bioczujników. Od lutego 2012 roku jest menadżerem naukowo-badawczym firmy PreSens GmbH, specjalizującej się w biosensorach. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z nowo założoną polską firmą OptiChip Sp. z.o.o. (obecnie Synaptise), specjalizującą się w innowacyjnych urządzeniach optoelektronicznych.

monika-rybicka.png

Monika Rybicka – magister inżynier Inżynierii Biomedycznej, specjalność Optyka Biomedyczna

Absolwentka Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Studia pierwszego stopnia ukończyła na kierunku Inżynieria Biomedyczna

w specjalności Optyka Biomedyczna w 2011. Po ukończeniu studiów inżynierskich rozpoczęła studia drugiego stopnia na tym samym kierunku, w czasie których realizowała prace badawcze w Grupie Bioinformatyki i Biofizyki Nanoporów, kierowanej przez prof. Małgorzatę Kotulską. Zajmuje się zagadnieniami bioinformatyki
strukturalnej i modelowaniem przepływów jonów przez białkowe kanały jonowe. Odbyła 3-miesięczną praktykę naukową na Uniwersytecie w Essen. Laureatka licznych nagród, m.in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2011) i pierwszej edycji konkursu MNiSW dla najwybitniejszych studentów Diamentowy Grant. Aktywna w Samorządzie Studenckim. Słuchaczka Studiów Doktoranckich. Obecnie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej.

KotulskaLab

rafal-gnojnicki.png

Rafał Gnojnicki - mgr inż. nauk fizycznych, specjalność Inżynieria Biomedyczna

Absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (rok 1998). Studia (jednolite magisterskie) ukon´czył na kierunku Fizyka Techniczna w specjalnos´ci Inz˙ynieria Biomedyczna, Optyka Biomedyczna. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku Medical Sales Manager w amerykańskiej korporacji informatycznej QAD Inc. dostarczającej rozwiązania m.in. do sektora medycznego. Wybrany kierunek dyplomowania związany z optyką światłowodową i aplikacjami medycznymi okazał się bardzo pomocny w zarządzaniu usługami dla sektora medycznego. Po 7 latach pracy w QAD swoją karierę zawodową kontynuował w branży IT jako dyrektor sprzedaży w szwedzkiej korporacji IFS, gdzie w ciągu 8 lat pracy był odpowiedzialny również za rozwój sieci firm partnerskich. Doświadczenie menadżerskie i wiedza zdobyta podczas studiów przyczyniły się do stałego poszukiwania synergii między biznesem i nauką. W wyniku tego w 2012 roku założył firmę OptiChip Sp. o.o. specjalizującą się w projektowaniu i produkcji urządzeń optoelektronicznych. Obecnie piastuje stanowisko Prezesa Zarządu w firmie Synaptise.

Synaptise

jakub-marczynski.png­

Jakub Marczyński - mgr inż. nauk fizycznych, specjalność Inżynieria Biomedyczna

Absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (1998). Studia (jednolite magisterskie) ukończył na kierunku Fizyka Techniczna w specjalności Inżynieria Biomedyczna, Optyka Biomedyczna. W swoje pracy magisterskiej, pisanej pod kierunkiem prof. Haliny Podbielskiej, zajmował się opracowaniem fantomów do badań transiluminacyjnych nowotworów piersi.

Po studiach rozpoczął pracę w koncernie międzynarodowym, związanym z chemią budowlaną, a potem w branży przemysłu spożywczego na stanowisku menadżerskim. d początku 2001 roku rozpoczął własną działalność, współpracując z producentami zaawansowanych technologii optycznych i okulistycznych i zajmując się dystrybucją gotowych produktów. W 2009 roku założył pierwszy sklep rozwijanej obecnie sieci salonów optycznych Clinica Optika. Oprócz dystrybucji wyrobów optycznych i okulistycznych, prowadzi własne laboratorium optyczne.

Trio-optyka; Clinicaoptika

witold-dyrka.png

Witold Dyrka - dr inż. nauk technicznych w dyscyplinie Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna

Absolwent Wydziałów Elektroniki (2005) oraz Podstawowych Problemów Techniki (2006) Politechniki Wrocławskiej. Studia na WPPT (jednolite magisterskie) ukończył na kierunku Fizyka Techniczna w specjalności Inżynieria Biomedyczna. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczął studia doktoranckie, w czasie których realizował prace badawcze w zakresie bioinformatyki strukturalnej i zajmował się modelowaniem przepływów jonów przez kanały białkowe. Doświadczenie zdobywał w Grupie Bioinformatyki i Biofizyki Nanoporów kierowanej przez prof. Małgorzatę Kotulską (promotor pracy doktorskiej) oraz w Kingston University w Wielkiej Brytanii. Stopień doktora otrzymał z wyróżnieniem w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk w 2012 roku. Obył staż podoktorski w Narodowym Instytucie Badań Informatycznych i Automatycznych (INRIA) w Bordeaux we Francji. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Inżynierii Biomedycznej.

KotulskaLab

mateusz-labecki.jpg

Mateusz Łabęcki mgr inż. inżynierii biomedycznej (2002)

Słowo od Absolwenta:

Po okresie burzliwych studiów na naszym Wydziale rozpoczęła się moja przygoda ze sprzedawaniem swoich umiejętności w szeroko pojętym przemyśle. Tak właśnie sprzedawaniem, bo nic innego nie będziecie robić po ukończeniu studiów. Jak mawiają Amerykanie: „Kto nie poluje, ten nie je”. Na swojej drodze życiowej, pełniąc różne funkcje, od specjalisty R&D i Jakości, przez Głównego Inżyniera Produktów, a obecnie Konsultanta, miałem możliwość kształtowania swoich doświadczeń i umiejętności w przemyśle oftalmicznym, elektrograficznym, chemicznym, formowania szkła, spożywczym, metalowym i logistyce. Do każdej z prac podchodziłem z myślą, że jest to dobre laboratorium do zdobywania nowych doświadczeń i wykorzystywania już nabytych. Spoglądając na to teraz, różnorodność środowisk pracy, wymusiła na mnie przymus ciągłej nauki i to nauki często pozornie, dla innych, odległych zagadnień. Ale nie martwcie się, bo to właśnie Inżynieria biomedyczna daje taką umiejętność.
To właśnie tutaj znalazłem swoją UNIKALNOŚĆ, będącą mieszanką szybkiego przyswajania nowej wiedzy, wykorzystywania nauk ścisłych do rozwiązywania problemów biznesowych, rozwiązywania złożonych problemów, i co jest najfajniejsze, wykorzystywania Google’a do znajdowania inspiracji w poszukiwaniu rozwiązań.
Jak mawia się w TRIZ :” Ktoś w jakiejś innej branży rozwiązał twój problem”.
Strategia bazowania na wyjątkowych umiejętnościach w moim przypadku jest skuteczna. Moi zdaniem to właśnie „outliers” czyli dewianci w rozkładzie normalnym mają największe szanse na obecnym rynku pracy. Tych, którzy robią to co wszyscy, jest jak wiadomo wielu i to ci w obecnym świecie będą najczęściej zwalniani.
To jest pierwsza część mojej układanki.

Drugą częścią jest hasło: MIEJ ZNACZĄCY WPŁYW
Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, niestety cześć pierwsza nie zapewni Ci zdobycia lub utrzymania wymarzonej pracy. Mówiąc krótko musisz zarabiać dla siebie i dla organizacji, w której jesteś. Choć tutaj, uwaga! Czasami można mieć znaczący wpływ, inspirując do działania innych, przynosząc nowe idee i rozwiązania. Za to także, o dziwo, niektórzy płacą. A na koniec najważniejsze. Nie dziw się, że jesteś bardziej inteligentny od swojego przełożonego. Najczęściej jest tak, że o sukcesie decydują umiejętności społeczne i komunikacyjne. Nawet, jeśli jesteś geniuszem, a nie potrafisz współdziałać z innymi, nie będziesz piastować stanowisk CFO, CEO, CTO. Wiedza i inteligencja to nie wszystko i trzeba umieć jeszcze powiedzieć, co umiesz i to tak, aby wywrzeć wpływ.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję