Kierunek inżynieria kwantowa będzie uruchomiony po raz pierwszy w 2016 r., więc nie ma jeszcze swoich absolwentów. W pewnym sensie jest kontynuacją wygaszanego kierunku „Fizyka”, którego wybranych absolwentów przedstawiamy poniżej.
Paweł Hawrylak Światowej sławy fizyk teoretyk, jeden z najbardziej cenionych polskich naukowców na świecie; zajmuje się przede wszystkim następującymi obszarami fizyki kwantowej: teoria materii skondensowanej (w tym: układy niskowymiarowe, np. grafen), informacja kwantowa.
Absolwent kierunku „Fizyka” na WPPT w 1979; doktorat na Uniwersytecie Kentucky w Lexington (USA) w 1984; staż podoktorski na Uniwersytecie Browna w Providence/RI (USA); przez wiele lat pracownik naukowy i kierownik grupy Teorii Kwantowej w kanadyjskim National Research Council, od 2014 dystyngowany profesor na Uniwersytecie Ottawskim w Kanadzie („Professor of Physics and University Research Chair in Quantum Theory of Materials, Nanostructures and Devices”).
Laureat najpoważniejszych nagród, wyróżnień i zaszczytów – m.in. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Kreteńskiego (2014), Medal Jubileuszowy Królowej Elżbiety za zasługi dla nauki kanadyjskiej (2013), Honorowy Profesor PWr (2010), Członek kanadyjskiego Towarzystwa Królewskiego - Royal Society of Canada: The Academies of Arts, Humanities and Science of Canada (2006), Medal Brockhouse’a za wybitne zasługi dla fizyki materii skondensowanej (2002), Nagroda Humboldta (1999).
Autor kilku książek i kilkuset artykułów naukowych; autor pionierskich koncepcji i kluczowych prac nt. oddziaływań elektronowych w nanostrukturach kwantowych oraz oddziaływania tych układów ze światłem; pionier badań nad grafenem i innymi materiałami topologicznymi; autor idei „karbononiki” czyli nowoczesnej (mikro)elektroniki opartej na grafenie/węglu zamiast na krzemie pozwalającej na realizację przetwarzania, przesyłu i magazynowania informacji w jednym materiale.
Wykładał na bodaj wszystkich najważniejszych uczelniach na wszystkich kontynentach; jeden z najczęściej cytowanych fizyków na świecie.
Izabela Szlufarska absolwentka „Fizyki” na WPPT w 1999; doktorat na University of Tennessee w 2002; staż naukowy na University of Southern California 2002-2004; wizytujący professor w Massachusetts Institute of Technology (MIT) 2011; od 2014 “dystyngowany profesor” (pełna nazwa: Harvey D. Spangler Professor of Engineering) na University of Wisconsin, USA (uczelnia #24 na świecie wg rankingu Academic Ranking of World Universities) - w Department of Materials Science and Engineering, Department of Engineering Physics oraz Department of Geoscience. W swoich badaniach naukowych Prof. Szlufarska zajmuje się rozwojem i zastosowaniem metod komputerowych w takich dziedzinach jak nanomechanika, materiały w reaktorach jądrowych, a także oddziaływania molekularne przy powierzchniach cieczy i ciał stałych.
Marek Korkusiński Fizyk teoretyk; absolwent kierunku „Fizyka” na WPPT w 1998; doktorat na Uniwersytecie Ottawskim (Kanada) w 2004; staż naukowy na Uniwersytecie Purdue (USA) w latach 2004-2005; krótsze staże na uniwersytetach w Brunszwiku, Wurzburgu, Antwerpii i Madrycie; obecnie pracownik naukowy w National Research Council (Kanada); zajmuje się badaniami obszarze kwantowej teorii materii skondensowanej, w tym tak nowoczesnymi zagadnieniami jak nanospintronika, obliczenia kwantowe, czy kwantowe stany materii elektronowej.
Dr inż. Eunika Zielony jest absolwentką Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Studiowała na kierunku Fizyka Techniczna, specjalność: Fotonika. W ramach pracy magisterskiej zajmowała się badaniami systemu kropek kwantowych CdTe/ZnTe, które póżniej kontynuowała na studiach doktoranckich na kierunku Fizyka. Obecnie jest nauczycielem akademickim i pracownikiem naukowym zatrudnionym na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Pracuje w Katedrze Technologii Kwantowych, w zespole Pani dr hab. Ewy Popko, zajmującym się badaniem struktur półprzewodnikowych na bazie związków II-VI oraz III-V metodami elektrooptycznymi. Jej głównym zainteresowaniem są materiały półprzewodnikowe mające zastosowanie w przemyśle fotowoltaicznym oraz optoelektronicznym.
Mgr inż. Katarzyna Gwóźdź absolwentka studiów I stopnia na kierunku Fizyka Techniczna, specjalność Fotonika (2014) oraz II stopnia na kierunku Optyka, specjalność Inżynieria Optyczna (2015). W roku 2015 rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na kierunku Fizyka pod kierunkiem Pani dr hab. Ewy Popko, prof. PWr. Zajmuje się badaniami dotyczącymi nowych technologii ogniw słonecznych oraz poprawianiem ich sprawności. Swoją pracę w ramach doktoratu realizuje w Narodowym Laboratorium Technologii Kwantowych oraz w Laboratorium Badań Półprzewodników Metodami Elektrycznymi.
Mgr Karolina Paradowska - absolwentka studiów I stopnia na kierunku Fizyka (2013) oraz II stopnia na kierunku Fizyka w języku angielskim, specjalność Physical Foundations of Computer Science (2015). Obecnie doktorantka na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, na kierunku Fizyka pod opieką dr hab. Ewy Płaczek-Popko, prof. PWr. Współpracuje z Laboratorium Badania Półprzewodników Metodami Elektrycznymi od 2013 roku. Tematyka jej badań obejmuje właściwości elektrooptyczne heterostruktur na bazie ZnO i ZnMgO wytworzonych metodą PA-MBE. Doktorat realizuje również we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Lubi koty.
Mgr inż. Dariusz Pacynko - absolwent studiów I stopnia na kierunku Fizyka Techniczna, specjalność Fotonika (2014) oraz II stopnia na kierunku Optyka, specjalność Inżynieria Optyczna (2015). Po ukończeniu studiów podjął pracę w SI-Consulting sp. z o.o., gdzie zajmuje się wdrażaniem systemów klasy ERP (SAP), oraz programowaniem aplikacji mobilnych umożliwiających zarządzanie biznesem w oparciu o te systemy.