2 mln z MNiSW dla WPPT na unikalną aparaturę!

Data: 11.07.2020

mnisw.jpg

Z radością informujemy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 2 mln złotych na stworzenie nowego,
unikalnego w skali Polski stanowiska do pomiarów czasowo-rozdzielczych na zakres średniej i długofalowej podczerwieni.
Nowe urządzenia wzmocnią Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur (OSN) działające na WPPT. Umożliwią one prowadzenie badań struktur niskowymiarowych przeznaczonych na emitery i detektory średniej oraz długofalowej podczerwieni (3 - 15 µm).

Efekt badań może przyczynić się do poprawy konstrukcji laserów i detektorów podczerwieni, które są używane  między innymi do tworzenia wysokowydajnych optycznych czujników gazów. Koordynatorem inicjatywy stworzenia unikalnego stanowiska badawczego  jest dr hab. Marcin Motyka, prof. ucz. z Katedry Fizyki Doświadczalnej WPPT. Serdecznie gratulujemy!

Na zdjęciu prof. Marcin Motyka w Laboratorium Spektroskopii Nanostruktur.

aparaturamotyka_2.jpg