Wydział Podstawowych Problemów Techniki

38. Sympozjum Maxa Borna “Crossing Frontiers in Science: a physicist's approach”

Data: 13.05.2017

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

konf-weron-banner.png

38. Sympozjum Maxa Borna “Crossing Frontiers in Science: a physicist's approach”  jest organizowane w ramach obchodów 80-tych urodzin profesora Andrzeja Pękalskiego, dla uczczenia jego wkładu w interdyscyplinarne zastosowania fizyki statystycznej.  Andrzej Pękalski był pomysłodawcą i wieloletnim kierownikiem Katedry UNESCO Studiów Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Wrocławskim. Spędził ponad 50 lat swojej pracy badawczej  na modelowaniu i analizie różnorodnych układów złożonych (od magnetycznych, przez sieci neuronowe i anomalną dyfuzję, aż po układy społeczne i biologiczne) i ma nieoceniony wkład w integrację wrocławskiego środowiska interdyscyplinarnego. Dyrektorem tegorocznego Sympozjum jest prof. dr hab. Katarzyna Sznajd-Weron, wychowanka i wieloletni współpracownik profesora Andrzeja Pękalskiego, a obecnie profesor Politechniki Wrocławskiej w katedrze Fizyki Teoretycznej.


38. Sympozjum Maxa Borna będzie koncentrowało się głównie na teorii przemian fazowych i zjawisk krytycznych, równowagowej i nierównowagowej fizyce statystycznej oraz jej interdyscyplinarnych zastosowaniach, przede wszystkim w naukach społecznych, ekonomii i biologii. Udział w konferencji wezmą naukowcy z całego świata, w tym z Belgii, Brazylii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwajcarii. Oprócz ekspertów o światowej renomie, którzy wygłoszą referaty plenarne, uczestnikami będą też młodzi naukowcy, doktoranci a nawet studenci, którzy w trakcie Sympozjum będą  również mieli okazje zaprezentować wyniki swoich badań w formie plakatów i krótkich referatów.


Sympozjum będzie miało  wysoce interdyscyplinarny charakter zarówno ze względu na tematykę spotkania, jak i  uczestników reprezentujących różne dziedziny nauki. Wykładowcami i uczestnikami Sympozjum będą nie tylko fizycy, matematycy i chemicy, ale również biolodzy, ekonomiści i socjologowie.


Tematyka i charakter 38. Sympozjum Maxa Borna odzwierciedla zatem nie tylko zainteresowania naukowe profesora Pękalskiego, ale przede wszystkim jego podejście do nauki – niektóre problemy mogą być rozwiązane tylko wtedy, gdy spojrzy się na nie z szerszej,  interdyscyplinarnej perspektywy.

> > Link do strony konferencji < <

38. Sympozjum Maxa Borna jest współfinansowane ze środków Miasta Wrocławia w ramach programu Wrocławskie Konferencje Naukowe. Wsparcia udzieliła również Academia Europaea - Wrocław Knowledge Hub.

kon-weron-sponsorzy.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję