9 naukowców WPPT w rankingu TOP 2%

Data: 24.09.2024

51 osób na głównej liście i aż 53 w zestawieniu za rok 2023  to wyniki badaczy i badaczek z Politechniki Wrocławskiej w najnowszej edycji prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. W sumie na liście TOP 2%, zawierającej nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów, sklasyfikowano rekordowe 77 osób z naszej uczelni.

Ranking TOP 2% opracowują analitycy z Uniwersytet Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies. Ocenia on cały dorobek naukowy badaczy według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (także autocytowań) czy miejsce na liście autorów.

Naukowcy zostali podzieleni na 22 dziedziny naukowe i 176 poddziedzin, zgodnie ze standardową klasyfikacją Science-Metrix. Ranking zawiera nazwiska 100 tys. najczęściej cytowanych naukowców według c-score (z i bez autocytowań) oraz 2% najczęściej cytowanych w danej poddziedzinie. Opublikowane zostały dwie listy: ogólna oraz za rok 2023. Z naszej uczelni sklasyfikowano 77 osób, z czego 25 znalazło się w obu klasyfikacjach.

Reprezentanci i reprezentantki WPPT na liście TOP 2% najlepszych naukowców na świecie

• prof. D. Robert Iskander (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
  • prof. Robert Kudrawiec (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
  • prof. Arkadiusz Wójs (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)