Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Absolwenci W11 z najlepszymi pracami dyplomowymi z zakresu optoelektroniki

Data: 08.12.2020

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Grzegorz Gomółka wygrał XXIX Konkurs im. prof. A. Smolińskiego za pracę magisterska poświęconą laserowej spektroskopii. Z kolei Marta Bernaś zdobyła drugie miejsce za pracę o „światłowodach skręconych”. Oboje są absolwentami W11, a naukę kontynuują w Szkole Doktorskiej PWr.

Nadesłane na konkurs prace reprezentowały bardzo wysoki poziom i wybranie laureatów było niezwykle trudne – jak przyznało jury. Z tego powodu, po burzliwych obradach, wyjątkowo zdecydowano się przyznać dwie pierwsze nagrody. Ponadto, jak co roku, ogłoszono laureatów dwóch nagród II stopnia i trzech nagród III stopnia.

Zdjęcie Grzegorza Gmółki

Pierwszą nagrodą otrzymali ex aequo: mgr inż. Grzegorz Gomółka z PWr za „Laserową spektroskopię w paśmie 1650-1700 nm z wykorzystaniem optycznych wzmacniaczy światłowodowych” (promotor dr hab. inż. Michał Nikodem) i Sara Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego. W nagrodę otrzymali po 2500 zł.

Grzegorz Gomółka ukończył WPPT. Pracę magisterską obronił w lipcu tego roku. Jest laureatem tegorocznej edycji konkursu „Diamentowy Grant”. Zajął też drugie miejsce w konkursie Stowarzyszenia Elektryków Polskich na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2018/2019. Naukę kontynuuje w Szkole Doktorskiej PWr. 

- Nagrodzony projekt, który obecnie kontynuujemy z moim promotorem, polega na zbudowaniu i charakterystyce światłowodowego wzmacniacza optycznego – opowiada Grzegorz Gomółka. - Wzmacniacz ten wykorzystuje specjalne włókno światłowodowe z domieszką bizmutu. Można go użyć do wzmacniania promieniowania elektromagnetycznego z zakresu bliskiej podczerwieni, co z kolei pomoże w laserowej detekcji metanu – opowiada nasz laureat.

W ten sposób absolwent PWr chciał udowodnić, że zapas mocy optycznej, który zapewnia wzmacniacz, przekłada się na polepszenie parametrów pracy układów do detekcji gazów.

Zdjęcie Marty BernaśDrugie miejsce przyznano mgr inz. Marcie Bernaś, również absolwentce Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, za „Światłowody skręcone do zastosowań pomiarowych” (promotor dr hab. inż. Gabriela Statkiewicz-Barabach) i inż. Dawidowi Zakrzewskiemu z Politechniki Warszawskiej. Oboje otrzymali po 1500 zł.

- Badania, w których biorę udział, dotyczą światłowodów skręconych, w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki Maestro 8, kierowanego przez prof. Wacława Urbańczyka. Światłowody skręcone, dzięki swoim właściwościom, znajdują zastosowanie w telekomunikacji (ze względu na mniejszą, w stosunku do włókien standardowych, dyspersję polaryzacyjną, dają lepszą jakość sygnału wyjściowego), jako czujniki (m.in. natężenia prądu, bazujące na efekcie Faradaya), w laserach światłowodowych dużej mocy, jako polaryzatory kołowe i mogą służyć do generacji wirów optycznych – tłumaczy Marta Bernaś.

Nasza doktorantka w ramach swojej pracy magisterskiej zajmowała się m.in. tworzeniem sprzęgaczy światłowodowych, skręconych siatek długookresowych oraz poprawą efektywności sprzęgania światła do światłowodów o spiralnym rdzeniu.

Marta Bernać w lipcu tego roku obroniła pracę magisterską, a obecnie jest studentką Szkoły Doktorskiej PWr.

Dodatkowo jury konkursu postanowiło wyróżnić siedem osób. Wśród nich znalazł się Paweł Piwowar z W11 i jego praca „Modelowanie numeryczne charakterystyk transmisyjnych w światłowodach skręconych”, napisana pod kierunkiem dr. inż. Jacka Olszewskiego.

Źródło : https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/student-w11-z-najlepsza-praca-dyplomowa-z-zakresu-optoelektroniki-11828.html

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję