Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Badania biosygnałów mózgowych

Data: 26.10.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Badania biosygnałów mózgowych

Dr inż. Agnieszka UrygaGrant w wysokości ponad 7,7 tys. zł na wyjazd konsultacyjny związany z projektem „Rozwój algorytmów i metod przetwarzania sygnałów biomedycznych do oceny aktywności autonomicznego układu nerwowego w dziedzinie czasu i częstotliwości” otrzymała dr inż. Agnieszka Uryga z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

– Zajmuję się analizą dynamiki zmian aktywności autonomicznego układu nerwowego i wpływem potencjalnego związku pomiędzy autoregulacją mózgową a aktywnością autonomicznego układu nerwowego na zachowanie prawidłowej perfuzji mózgu, wyniki leczenia i śmiertelność u chorych z urazowym uszkodzeniem mózgu – mówi badaczka.

Urazowe uszkodzenie mózgu dotyka co roku miliony osób na całym świecie. Pierwszy szczyt zachorowalności występuje u młodych dorosłych z powodu wypadków samochodowych, a kolejny u osób starszych z powodu upadków. Relacja pomiędzy upośledzeniem autonomicznego układu nerwowego, a autoregulacją mózgową w kontekście wyników leczenia i predykcji śmiertelności pozostaje wciąż przedmiotem badań.

– Nowatorski charakter projektu polega nie tylko na fakcie, że obecnie niewiele wiadomo na temat zmian w zakresie współzależności tych mechanizmów, ale również nie przeprowadzono dotychczas analiz, czy występuje dynamika dobowa interakcji tych mechanizmów i czy ma ona wpływ na wyniki leczenia – wyjaśnia dr inż. Agnieszka Uryga. W ramach grantu nasza badaczka wyjedzie do jednego z najlepszych ośrodków badawczych zajmujących się neuroinżynierią – Brain Physics Laboratory na University of Cambridge.

Będzie to dla niej znakomita okazja do spotkania z międzynarodowym zespołem naukowców i klinicystów, zajmujących się badaniami biosygnałów mózgowych.

Dr inż. Agnieszka Uryga pracuje w Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zastosowania zaawansowanych metod cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz uczenia maszynowego i metod statystycznych do analizy sygnałów, pochodzących od pacjentów z patologiami wewnątrzczaszkowymi, takimi jak krwotoki podpajęczynówkowe czy też urazy mózgu. Bada zagadnienia autoregulacji mózgowej, hemodynamiki mózgowej i podatności wewnątrzczaszkowej. Jest laureatką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz otrzymała prestiżowe stypendium nadawane przez Czesław M. Rodkiewicz Scholarship Foundation.

Źródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/pierwszy-krok-w-strone-wielkich-odkryc-miniatury-dla-naszych-naukowcow-12193.html

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję