Badania naszych naukowców na okładce czasopisma „Small”
Naukowcy z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, mgr inż. Radosław Szymon oraz dr inż. Eunika Zielony, opublikowali wyniki swoich badań w renomowanym czasopiśmie Small. W pracy przedstawili sposób na zwiększenie wydajności nanodrutów na bazie azotku galu (GaN) poprzez częściowe pokrycie ich tlenkami. Znaczenie badań podkreśliła ich prezentacja na okładce najnowszego wydania czasopisma.
- Nanodruty GaN mogą stać się nowym standardem w systemach oświetlenia. Umożliwiają bowiem uzyskiwanie wysokiej jakości struktur na powszechnie stosowanym podłożu krzemowym, pomimo wysokiego niedopasowania sieciowego obu materiałów. Wciąż jednak stawiamy czoła kilku wyzwaniom takim jak: wysoka czułość nanodrutów na warunki zewnętrzne, fotodegradacja czy niepomijalny wpływ stanów powierzchniowych i wygięcia pasm.
Na te i inne wyzwania mgr. inż. Radosław Szymon stara się odpowiedzieć w ramach realizowanego projektu Perły Nauk finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wraz ze swoim opiekunem naukowym, dr inż. Euniką Zielony, w ostatniej pracy pt. „Enhancing GaN Nanowires Performance Through Partial Coverage with Oxide Shells” pokazali, że niektóre z nich można rozwiązać poprzez częściowe pokrycie nanostruktur powłokami tlenkowymi.
- Przestudiowaliśmy wpływ powłok na parametry nanodrutów. – tłumaczy dr inż. Eunika Zielony – Pokazaliśmy, że w szczególnym przypadku najcieńszych pokryć możliwa jest częściowa relaksacja sieci krystalicznej. Zapewniają one również pasywację stanów powierzchniowych, redukują wygięcie pasm i chronią nanodruty przed czynnikami zewnętrznymi. W konsekwencji zaobserwowaliśmy wspominane w tytule wzmocnienie wydajności nanodrutów.
Oboje naukowców podkreśla, że publikacja była owocem intensywnej współpracy z Instytutem Fizyki PAN w Warszawie oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Wyjaśniają, że to dostarczone wysokiej jakości struktury, kompleksowe badania, a także wykorzystanie metod wnioskowania statystycznego pozwoliło uchwycić subtelne zmiany parametrów i szczegółowo opisać efekty fizyczne, które wpłynęły na zwiększenie wydajności nanodrutów GaN. Nie bez znaczenia okazały się także zdolności graficzne, które zapewniły wyróżnienie w postaci okładki.
Publikacja mgr inż. Szymona i dr inż. Zielony zyskała uznanie recenzentów czasopisma Small (IF 13.0), które przyznało jej wyróżnioną pozycję na okładce jednego z wydań. Small, wydawane przez Wiley-VCH, należy do czołówki czasopism w dziedzinie nanotechnologii i badań struktur niskowymiarowych, uzyskując w Polsce maksymalną ocenę 200 punktów.
Więcej informacji w aktualnościach na stronie Politechniki Wrocławskiej.