Znacznie więcej, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Zamiana energii światła na energię cieplną na drodze procesów niepromienistych może posłużyć zarówno do modulacji temperatury badanych ciał, jak i do detekcji subtelnych efektów związanych z jego właściwościami optycznymi, cieplnymi lub strukturalnymi. Niecodzienne połączenie metod badawczych kojarzonych ze spektroskopią optyczną i kalorymetrią znajdujemy w metodach fototermicznych, wokół których skupiony jest wniosek finałowy programu Polytechnica Nova autorstwa dr inż. Szymona Zelewskiego z Katedry Fizyki Doświadczalnej.
Projekt Centralnego Laboratorium Metod Fototermicznych jest inspirowany mnogością ich zastosowań: od badania materiałów o strategicznym znaczeniu w nowych technologiach związanych z konwersją energii (ogniwa fotowoltaiczne i termoelektryczne), przez badania nieniszczące, aż po metody obrazowania medycznego. Już teraz zainteresowanie oraz poparcie projektu wyrazili przedstawiciele 4 wydziałów Politechniki Wrocławskiej. Laboratorium będzie funkcjonowało w modelu otwartego dostępu, umożliwiając realizację badań wszystkim jednostkom Uczelni.
- Co warto podkreślić, koncepcja laboratorium wykracza ponad zakup zaawansowanej aparatury – ta będzie uzupełniona o kompetencje i know-how w zakresie jej wykorzystania w innowacyjny sposób w celu osiągnięcia m.in. czułości bezkontaktowej detekcji absorpcji światła w cienkich warstwach przewyższającej dostępne na świecie rozwiązania, zarówno komercyjne, jak i rozwijane na poziomie laboratoryjnym. Zapewni to gotowość do podjęcia ważnych problemów naukowych i wzmocni pozycję naszej Uczelni jako partnera w innych projektach o charakterze badań podstawowych jak i rozwoju technologii. - mówi dr inż. Szymon Zelewski, pomysłodawca projektu.
Ostatni etap konkursu oddany jest w ręce całej Społeczności Akademickiej przez otwarte głosowanie pod adresem: https://polytechnicanova.pwr.edu.pl/home#/