Dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni z naszego Wydziału została laureatką konkursu Wrocławianka 2023 Roku w kategorii społeczno-edukacyjnej.
Serdecznie gratulujemy!
Wiecej informacji: Dwie badaczki Politechniki Wrocławskiej z tytułami Wrocławianek Roku 2023 (pwr.edu.pl)
Dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni
(Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Absolwentka Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, popularyzatorka nauki, szefowa Akademii Młodych Odkrywców na PWr. Na co dzień laureatka pracuje w Instytucie Fizyki Teoretycznej, gdzie prowadzi m.in. zajęcia dydaktyczne dla studentów.
Autorka wielu publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach specjalistycznych z dziedziny fizyki. Obecnie publikuje głównie prace poświęconych dydaktyce, popularyzowaniu fizyki, przyrody i nauk inżynierskich.
Laudacja przygotowana przez Olgę Szelc na zlecenie Wrocławskiej Rady Kobiet
Przyjazna, otwarta i nowoczesna edukacja jest możliwa! Dowodzą tego działania profesor Anny Hajdusianek, która z pasją popularyzuje nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży już od ponad 30 lat.
Odkrywanie i dzielenie się wiedzą są dla niej fascynujące, dlatego w 2008 roku stworzyła Akademię Młodych Odkrywców. Jest to trwający cały rok cykl zajęć dla dzieci z Wrocławia i co ważne, również z miejscowości wokół stolicy Dolnego Śląska. W kolejnych latach w zajęciach Akademii – aż do dzisiaj – uczestniczyło tysiące już dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku zapisało się ich 350, w wieku od 7 do 14 lat. Tylko w ostatnich dwunastu miesiącach profesor Anna Hajdusianek przeprowadziła 50 warsztatów i wykładów dla 2 500 osób z Dolnego Śląska, w tym 1500 dzieci z wrocławskich przedszkoli i szkół, odwiedziła też m.in. Kobierzyce, Trzebnicę, Oleśnicę i Opole.
Młodzi odkrywcy – dzięki profesor Annie Hajdusianek i jej współpracownikom – poznają piękno nauki w przyjaznym i inspirującym otoczeniu. W czasie zajęć przeprowadzane są doświadczenia naukowe, w niektórych z nich mogą uczestniczyć także dzieci. Dowiadują się na przykład, ile zjawisk fizycznych zachodzi w zwykłym jajku albo badają kwestie związane z ciśnieniem. Młodzi naukowcy mogą też zwiedzić Laboratorium Przyrządowych Procesów Technologicznych.
Działając przeciw wykluczeniom edukacyjnym, profesor Anna Hajdusianek zbudowała mobilne laboratorium, które pozwala jej przeprowadzać zajęcia z eksperymentami fizycznymi we wrocławskich i dolnośląskich szkołach.
W trakcie jej zajęć dzieci i młodzież uczą się m.in. posługiwać miernikami, samodzielnie sprawdzają prawa i zależności fizyczne. Przy tym wykładowczyni pokazuje, że fizykę można znaleźć tam, gdzie nikt jej nie szuka: w kuchni, ogrodzie czy zabawkach.
Prof. Hajdusianek aktywnie uczestniczy w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W tym roku prowadziła „Kącik z eksperymentem małego naukowca i przyszłego inżyniera” w Miasteczku Naukowym oraz warsztaty w szkołach. Brała też udział w projekcie „Human in the Air” Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (warsztaty szkolno-przedszkolne „Balonik, skrzydło i śmigło, czyli jak wykorzystać ciekawe własności powietrza”).
Propaguje ideę wspólnego eksperymentowania z dziećmi i młodzieżą wśród nauczycieli, prowadząc specjalne szkolenia. Dzięki jej współpracy z Centrum Nauki Kopernik kilka wrocławskich i dolnośląskich szkół otrzymało sprzęt badawczy, a nauczyciele przeprowadzili projekt edukacyjny „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe”.
Jest laureatką konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Edukacji i Nauki, otrzymała Medal im. Krzysztofa Ernsta za popularyzację fizyki przyznaną przez Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia dydaktyczne.
Działając z pasją i zaangażowaniem, profesor Hajdusianek nie tylko zmienia oblicze nauki na przyjazne, bliskie uczniom, rodzicom i nauczycielom, ale i daje szansę rozwinąć się młodym talentom z Wrocławia i Dolnego Śląska. Jej praca ma realny wpływ na przyszłe wybory edukacyjne dzieci i młodzieży, które kiedyś budować będą nasze miasto i region.