Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Dr inż. Mateusz Dyksik nagrodzony za badania perowskitów

Data: 31.08.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dr inż. Mateusz Dyksik z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki otrzymał nagrodę EMFL za swoje badania prowadzone z wykorzystaniem silnego pola magnetycznego. Były one związane z odkrywaniem nieznanych własności perowskitów dwuwymiarowych.

page_8b_emfl-prize-alexandra-gasparini-400x428.jpgEuropejskie Laboratorium Pola Magnetycznego (EMLF – European Magnetic Field Laboratory) tworzą cztery jednostki naukowe posiadające infrastrukturę umożliwiającą uzyskanie silnego pola magnetycznego – HLD Dresden, HFML Nijmegen, LNCMI Grenoble i LNCMI Toulouse. Od 2009 r. przyznają one nagrodę młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia badawcze. Oprócz statuetki i dyplomu to także kwota 2 tys. euro.

Dr inż. Mateusz Dyksik został doceniony za zastosowanie unikalnej kombinacji niskotemperaturowej spektroskopii optycznej w silnym impulsowym polu magnetycznym do badania własności perowskitów dwuwymiarowych.

– W ostatnich dwóch dekadach zauważalny jest gwałtowny wzrost zainteresowania układami materiałowymi wykraczającymi poza dotychczas badane półprzewodniki, tj. krzem czy arsenek galu oraz ich heterostruktury. Te „nowoczesne” materiały nie tylko posiadają intrygujące własności podstawowe, ale przede wszystkim wykazują potencjalne zastosowanie w przyrządach optoelektronicznych przyszłości. Z pewnością do tej grupy możemy zaliczyć perowskity dwuwymiarowe – wyjaśnia laureat.

Struktury takie stanowią w ostatnich latach grupę jednych z najbardziej intensywnie badanych materiałów. Po części związane to jest z ich unikalnymi własnościami optycznymi, które sprawiają, że perowskity są niezwykle obiecujące w kontekście zastosowań w przyrządach fotowoltaicznych, jak również jako emitery światła. Kolejnym atutem perowskitów dwuwymiarowych jest ich technika wytwarzania – są one syntezowane metodami mokrej chemii, co znacząco obniża koszty ich produkcji.

Źródło i dalsza część artykułu na stronie PWr : https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/nagroda-za-badania-perowskitow-dla-naukowca-z-w11-12580.html

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję