Ten dożywotni tytuł przyznawany jest młodym badaczom z całego świata zajmującym się optyką i fotoniką. Nasz naukowiec z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki będzie odpowiedzialny za inspirowanie studentów i początkujących badaczy, dzielenie się z nimi swoją wiedzą i wspieraniem w rozwoju ich kariery.
Towarzystwo Naukowe Optica (wcześniej OSA) powstało 1916 roku w Waszyngtonie (USA). Jest największym optycznym towarzystwem naukowym, zajmuje się promocją i pogłębianiem wiedzy na temat tej dziedziny nauki. Zrzesza ponad 22 tys. naukowców, inżynierów, studentów oraz wszystkich działających w obszarze optyki i fotoniki ze 180 krajów świata. W tym gronie znalazło się 41 laureatów nagrody Nobla (w całej historii Optica).
Towarzystwo co roku przyznaje kilku młodym naukowcom dożywotni tytuł Optica Ambassador. W tym roku otrzymało go 10 osób z Polski, USA, Meksyku, Szwajcarii, Kanady, Australii, RPA i Ukrainy. Wśród nich znalazł się dr inż. Mateusz Szatkowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Do jego zadań jako ambasadora będzie należało inspirowanie studentów oraz młodych naukowców, wspieranie w rozwoju ich kariery, dzielenie się z nimi swoją wiedzą i szeroko pojęty mentoring.
– Będziemy to robić m.in. przez udział w wydarzeniach i konferencjach organizowanych przez towarzystwo, ale także spotkania z lokalnymi społecznościami Optica i wizyt w ramach zaproszonego wykładu – wyjaśnia dr inż. Mateusz Szatkowski.
Badacz z Katedry Optyki i Fotoniki W11 prowadzi na co dzień badania dotyczące strukturyzowania światła i jego zastosowań. Jest członkiem Academii Iuvenum, Rady Młodych Naukowców przy Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz członkiem Komitetu Programowego Laser Beam Shaping na konferencji SPIE Optics and Photonics. Kieruje projektami badawczymi w ramach programów Lider i Opus, gdzie zajmuje się zastosowaniem strukturyzowanych wiązek świetlnych w metrologii i komunikacji.
Dr inż. Mateusz Szatkowski jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Doktorat z wyróżnieniem obronił w 2020 roku, otrzymując wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za pracę: „Generowanie wirów optycznych z użyciem przestrzennych modulatorów światła”. Jest członkiem Grupy Optyki Nieciągłości Fazowych na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Swoje badania poza macierzystą uczelnią prowadził w Niemczech, Meksyku i USA.
Poza pracą dr Szatkowski kręci kolejne kilometry na swoim 60-letnim rowerze szosowym, uprawia kajakarstwo górskie w uczelnianym klubie MKK PrzeWrotka, a także terraformuje Marsa w popularnej grze planszowej.
Źródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/dr-inz-mateusz-szatkowski-ambasadorem-towarzystwa-optica-12799.html