Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Kryształy też mają warstwy

Data: 13.01.2020

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Badaniem właściwości pojedynczych warstw kryształu półprzewodnikowych zajmuje się dr Joanna Jadczak z W11. Samo oddzielanie warstw nie jest trudne, ale znalezienie warstwy grubości mniejszej niż nanometr wymaga wprawy oraz optycznego mikroskopu. Wyniki mogą być wykorzystywane m.in. w optoelektronice.

img_7120.jpgTechniki eksfoliacji mechanicznej, czyli oddzielania pojedyńczych warstw kryształu, dr Joanna Jadczak nauczyła się już na Politechnice Wrocławskiej. Natomiast kryształy do badań otrzymała na Uniwersytecie Technicznym w Tajpej (Tajwan), gdzie spędziła siedem miesięcy na stażu podoktorskim.

- W Tajpej pracowałam w grupie z fizykami i chemikami, którzy zajmowali się wzrostem kryształów (tzw. dichalkogenków metali przejściowych). Mają one formę i wygląd kryształu warstwowego. Można je położyć na dłoni i obejrzeć gołym okiem. To właśnie wtedy zainteresowałam się tymi materiałami. Gdy kończyłam staż, dostałam od profesora wiele próbek, które są dość drogie, bo półcentymetrowy kryształ kosztuje ok. 300 dolarów – opowiada dr Joanna Jadczak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Cały materiał dostępny na stornie głownej PWr

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję