Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Mamy rekordową liczbę Miniatur od NCN

Data: 04.12.2024

Konkurs Miniatura wspiera działania naukowe prowadzące do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Całkowity budżet przeznaczony na tegoroczną edycję konkursu wyniósł 20 mln złotych.

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe oraz wyjazdy badawcze i konsultacyjne. W ostatniej edycji konkursu finansowanie w łącznej kwocie 13,7 mln zł przyznano 339 osobom. W tym gronie znalazła się przedstawicielka WPPT.

Zdjęcie Marleny Gąsior-GłogowskiejDr inż. Marlena Gąsior-Głogowska 

„Beznacznikowa analiza przeżywalności bakterii w symulowanych warunkach kosmicznych” – kwota dofinansowania 37 510 zł.

Naturalnym etapem ewolucji ludzkości jest ekspansja poza Ziemię, kolonizacja innych planet oraz rozwój kosmicznego rolnictwa. Należy jednak pamiętać, że w tę podróż nie wyruszamy sami – towarzyszą nam niezliczone mikroorganizmy. Wiele chorobotwórczych szczepów jest zdolnych przetrwać w ekstremalnych warunkach panujących w próżni kosmicznej.

Projekt dr inż. Marleny Gąsior-Głogowskiej jest odpowiedzią na wyzwania związane z przyszłymi misjami kosmicznymi, w tym z potrzebą zapobiegania kontaminacji mikrobiologicznej astronautów, nasion i upraw, jak i sterylizacją instalacji i urządzeń pracujących w przestrzeni kosmicznej.

Jej badania koncentrują się na zdolności przetrwania bakterii tworzących biofilmy na metalowych powierzchniach używanych w przemyśle kosmicznym, takich jak stopy tytanu czy aluminium. Swój projekt będzie realizować za pomocą metod spektroskopii w podczerwieni (FTIR), które pozwalają na nieinwazyjną analizę biofilmów poddanych działaniu warunków symulujących środowisko Marsa (promieniowanie UV, atmosfera bogata w dwutlenek węgla, temperatury poniżej zera).

Otrzymane wyniki będą miały istotne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa misji kosmicznych, ale także dla lepszego zrozumienia molekularnych podstaw życia w ekstremalnych warunkach środowiskowych.

Źródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/mamy-rekordowa-liczbe-miniatur-od-ncn-13540.html

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję