Grzegorz Gomółka ze Szkoły Doktorskiej PWr znalazł się w gronie 72 młodych fizyków i fizyczek z całego świata, którym przyznano stypendia Międzynarodowego Stowarzyszenia Optyki i Fotoniki (SPIE). Z Polski otrzymało je w sumie tylko sześć osób.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Optyki i Fotoniki (SPIE) istnieje od 1955 r. Działa na rzecz rozwoju optyki i fotoniki wspierając tematyczne konferencje i publikacje, a także ułatwiając kontakty między inżynierami, naukowcami, studentami i przedstawicielami firm. W ciągu ostatnich pięciu lat SPIE przeznaczyło na te cele ponad 22 miliony dolarów.
W ramach tegorocznej edycji stypendiów SPIE wsparło 72 młodych badaczy i badaczek z całego świata łączną kwotą 300 tys. dolarów. W tym gronie znalazło się sześć osób z Polski, w tym Grzegorz Gomółka z Politechniki Wrocławskiej.
– Stypendium od SPIE to dla mnie duże wyróżnienie – mówi Grzegorz Gomółka. – Starają się o niej najbardziej utalentowani doktoranci z całego świata, a więc konkurencja jest naprawdę bardzo silna.
Brian Primeau, przewodniczący Komitetu Stypendialnego SPIE 2023, przyznał, że wszyscy laureaci odznaczają się wielkim potencjałem. – Razem z pozostałymi członkami jury jestem pod wielkim wrażeniem ich osiągnięć i z niecierpliwością czekamy na to, co młodzi ludzie, którzy są dopiero na progu swojej kariery w dziedzinie optyki i fotoniki, przyniosą światu – dodał.
Lasery do detekcji gazów
Nasz laureat jest absolwentem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Swoją pracę magisterską obronił w 2020 r. W tym roku znalazł się także w gronie zwycięzców konkursu „Diamentowy Grant”, a także zajął drugie miejsce w konkursie Stowarzyszenia Elektryków Polskich na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2018/2019.
Obecnie jest doktorantem III roku w Grupie Optyki Światłowodowej prof. Wacława Urbańczyka (WPPT), gdzie pod okiem dr. hab. inż. Michała Nikodema, prof. uczelni z W11, realizuje swój doktorat. – Razem pracujemy nad nowymi metodami laserowej detekcji gazów, głównie przy użyciu laserów podczerwonych – wyjaśnia nasz stypendysta.
Zainteresowania oraz praca naukowa Grzegorza Gomółki skupiają się na wykorzystaniu specjalnych światłowodów mikrostrukturalnych z pustym rdzeniem (ang. hollow-core fibers) oraz metod detekcji heterodynowej do detekcji gazów.
– Światłowody, których używam, mają zdolność prowadzenia światła w pustej przestrzeni wewnątrz włókna, którą można wypełnić gazem w celu obserwacji oddziaływania światła z cząsteczkami gazu – mówi doktorant z W11. – Do detekcji heterodynowej zaliczyć zaś można różne metody, pozwalające na obserwację oddziaływań fal świetlnych o delikatnie różnych częstotliwościach, co pozwala uzyskać różnorakie informacje, m. in. o właściwościach gazu, w którym rozchodzą się te fale.
Środki ze stypendium zamierza przeznaczyć na rozwijanie swoich zainteresowań naukowych, zwłaszcza tych związanych z modelowaniem numerycznym zjawisk zachodzących w światłowodach hollow-core.