Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia ponad dwustu wybitnym młodym naukowcom. Najwięcej laureatów – 16 – swoje badania prowadzi na Politechnice Wrocławskiej. Stypendyści przez trzy lata będą otrzymywać dofinansowanie w wysokości 5 390 zł miesięcznie.
Stypendia trafiły w środę, 23 czerwca, do młodych naukowców, którzy prowadzą innowacyjne badania naukowe na wysokim poziomie i cieszą się dorobkiem naukowym o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Przyznano je doktorantom lub nauczycielom akademickim, którzy nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, ale od momentu jego uzyskania nie upłynęło jeszcze siedem lat.
W tym roku do ministerstwa wpłynęło blisko 1900 wniosków, a stypendia otrzymało ostatecznie 217 młodych naukowców, w tym 52 doktorantów. Najwięcej stypendiów – 16 – zostało przyznanych badaczom zgłoszonym przez Politechnikę Wrocławską.
Dr inż. Paweł Mrowiński (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Pracuje w Katedrze Fizyki Doświadczalnej, gdzie zajmuje się wykorzystaniem półprzewodnikowych nanostruktur kwantowych, które w połączeniu z zaawansowanymi metodami inżynierii materiałowej oraz inżynierii fotonicznej są zdolne do zastosowań w nanofotonice i optyce kwantowej.
Dr inż. Maciej Pieczarka (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Prowadzi eksperymentalne badania nad fundamentalnymi właściwościami kwantowych cieczy świetlnych, złożonych z kondensatów Bosego-Einsteina polarytonów ekscytonowych w optycznych mikrownękach planarnych. Jest to dziedzina fizyki zapoczątkowana zaledwie kilkanaście lat temu. Jego badania na temat „chlupotania” supercieczy świetlnej w laserze zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Physical Review Letters”.