Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Najlepszy Absolwent PWr studiów I stopnia w roku akademickim 2020/2021

Data: 03.11.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

img_20210204_125635small.jpgNajlepszym absolwentem PWr studiów I stopnia w roku akademickim 2020/2021 został Radosław Szymon, który ukończył kierunek Inżynieria Kwantowa (IKW) na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Promotorem jego pracy dyplomowej była dr inż. Eunika Zielony z Katedry Technologii Kwantowych. Praca dotyczyła badań właściwości strukturalnych nanodrutów półprzewodnikowych na bazie azotku galu (GaN), które znajdują zastosowanie w emiterach światła UV/VIS oraz tranzystorach pracujących na wysokich częstotliwościach. Konkurs na Najlepszego Absolwenta Politechniki Wrocławskiej studiów I stopnia składał się z dwóch etapów: (1) konkursu wydziałowego na najlepszego absolwenta Wydziału, (2) konkursu ogólnouczelnianego na najlepszego Absolwenta Politechniki Wrocławskiej i nagradza studentów, którzy nie tylko uzyskają rewelacyjne wyniki na studiach oraz wyróżnią się pracą dyplomową, ale także wykażą się licznymi dodatkowymi osiągnięciami. Radosław Szymon uzyskał pierwsze miejsce w ramach obu konkursów: wydziałowego i ogólnouczelnianego.

Do tego wyróżnienia zaprowadziły go między innymi jego zamiłowania do eksperymentów, ekologii oraz odnawialnych źródeł energii, a tym samym fizyki półprzewodników, co wyraża się przez jego nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności w zakresie inżynierii materiałowej i badań struktur półprzewodnikowych. Zaangażowanie p. Radosława Szymona w różnorodne prace naukowe zaowocowało dotychczas dwoma artykułami naukowymi opublikowanymi w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz rozdziałem w monografii naukowej. P. Radosław Szymon chętnie opowiada o swojej pasji, szerząc wiedzę na temat optoelektroniki, fotowoltaiki oraz fizyki ciała stałego, tym samym w jego dorobku znajduje się udział w 12 krajowych i międzynarodowych konferencjach studenckich, na których prezentowane przez Niego referaty zostały aż siedmiokrotnie wyróżnione i nagrodzone przez komisje. Oprócz tego pan R. Szymon jest wykonawcą w projekcie POLONIUM (na wymianę bilateralną naukowców z Polski i Francji), finansowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), a także przez 2 lata współpracował z centrum naukowym Fundacja Saule Research Institute, gdzie wniósł swój wkład do rozwoju technologii nadrukowywania bezołowiowych materiałów perowskitowych na elastycznych podłożach w ramach międzynarodowego projektu Drop-IT.

R.Sz.: „Myślę, że najważniejszym jest robić to, co sprawia nam przyjemność. Wtedy nie stracimy tak prędko zapału do naszej pracy i z uśmiechem będziemy codziennie wstawać, nawet jeśli będzie towarzyszyć nam myśl, że przed nami zapowiada się długi i męczący dzień. Ważna jest też pracowitość i wiara w to, co się robi; zawsze trzeba mieć z tyłu głowy ‘Dlaczego to robimy?’. Z drugiej strony dobrze mieć też przy boku kogoś, kto po skończonej pracy poklepie po ramieniu i powie ‘Dobra robota’. A na koniec dobrze, by przy tym wszystkim zawsze mieć uśmiech na twarzy. Nauka to nie tylko przykry obowiązek szkolny, to fantastyczny świat nowych technologii, niecodziennych zjawisk i wspaniałych eksperymentów, które doprowadzają do chwili, gdy po wielu godzinach żmudnych pomiarów wydobywasz zależności tłumaczące procesy i mechanizmy rządzące otaczającym nas światem.” radzi p. Radosław.

E.Z.: „Współpracę naukową z Panem Radosławem Szymonem rozpoczęłam w ramach programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”, który skierowany jest do najbardziej uzdolnionych absolwentów szkół średnich, którzy w roku zdawania matury podejmują studia na naszej uczelni. Program ten daje studentowi możliwość współpracy z wybranym przez siebie opiekunem naukowym, którego zadaniem jest wprowadzenie studenta w świat nauki i badań, począwszy od pierwszego roku studiów. Pan Radosław Szymon zgłosił się do mnie, ale swoje zdolności bardzo szybko zdążył też zaprezentować na różnorodnych zajęciach dydaktycznych, które prowadziłam dla studentów IKW. Od 4 lat współpracuję z p. Radosławem w ramach wielu projektów naukowych, które prowadzę z polskimi i zagranicznymi ośrodkami. Od początku wiedziałam, że jest On studentem, w którego warto zainwestować swój czas. W ciągu tych paru lat przekonałam się, że jest On osobą nieprzeciętną, niezwykle utalentowaną, ambitną i wyróżniającą się swoją wiedzą. Warto również podkreślić, że p. Radosław Szymon posiada nie tylko zdolności inżynierskie – potrzebne eksperymentatorowi, ale i analityczne – potrzebne teoretykowi, co niezwykle rzadko się zdarza. W mojej ocenie dotychczasowy dorobek naukowy p. Radosława Szymona jest imponujący. Dlatego uważam, że pan Radosław Szymon posiada kwalifikacje i kompetencje młodego naukowca, a tytuł najlepszego Absolwenta PWr tylko mnie w tym utwierdza.”

Faktycznie, praca p. Radosława spotkała się już z niejednokrotnymi wyróżnieniami, wśród których znalazły się m.in.: Stypendium Ministra (2021), Stypendium Rektora dla najlepszych studentów (2018-2021), Wyróżnienia Dziekana za bardzo dobre wyniki w nauce (2018), Nagroda Dziekana (2019) oraz stypendiów z funduszu własnego (2018-2020).

E.Z.: „Prywatnie p. Radosław Szymon jest osobą niezwykle skromną, bardzo pracowitą, wiecznie uśmiechniętą i o niespotykanie wysokiej kulturze osobistej. Bardzo mnie cieszą Jego wszystkie sukcesy, a najbardziej to, że mam okazję z Nim współpracować.”

Pan Radosław Szymon obecnie kontynuuje studia na tym samym kierunku i już zaczyna myśleć o doktoracie, chcąc jeszcze bardziej zanurzyć się w nieprzewidywalny świat fizyki kwantowej, natomiast swoją energię pragnie dalej przeznaczać na badania układów półprzewodnikowych.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję