Pacjenci po chemioterapii zdają sobie sprawę, że pomimo swojej skuteczności ta metoda leczenia wiąże się ze zniszczeniem części zdrowych komórek. Finansowany przez UE projekt NANOCARGO opracował nowy lek na raka piersi, który pozwoli uniknąć nadmiernych zniszczeń, co może przynieść korzyści wielu tysiącom Europejek, które każdego roku walczą z nowotworami piersi.
Świadomość faktu, że u jednej na osiem kobiet w wieku do 85 roku życia zostanie zdiagnozowany rak piersi wystarczy, by przyprawić o dreszcze. Sposoby leczenia nowotworów z czasem stają się coraz lepsze, dzięki czemu rokowania pacjentów są znacznie bardziej obiecujące niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak lekooporność komórek nowotworowych, niespecyficzność istniejących leków, toksyczne działanie na zdrowe narządy oraz niska biodostępność chemioterapeutyków stanowią istotne problemy zwiększające śmiertelność nowotworów piersi.
Z tego powodu wielu badaczy w Europie podejmuje wysiłki ukierunkowane na wynalezienie lepszych leków i sposobów leczenia. Należy do nich również Nanasaheb Thorat, który dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach indywidualnego stypendium z działania „Maria Skłodowska-Curie” realizował pod nadzorem dr Joanny Bauer, adiunkt na Politechniki Wrocławskiej projekt NANOCARGO, w ramach którego opracował innowacyjny sposób leczenia pozwalający na selektywne wybieranie i niszczenie komórek nowotworowych in vivo. Innowacyjność projektu doceniło także jury konkursu Innovation Radar Prize 2020, które przyznało badaczom nagrodę Grand Prix za dotychczasowe osiągnięcia.
Więcej informacji: https://ec.europa.eu/research/infocentre/article_en.cfm?&artid=54170&caller=other