Naukowcy z W11 z ważnym odkryciem w fizyce laserowej!

Data: 02.10.2024

Zdjęcie dr. hab. Macieja Pieczarki i Aleksandry Piaseckiej

Zespół naukowców z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, którym kieruje dr hab. inż. Maciej Pieczarka, zaproponował zupełnie nowe spojrzenie na zasady działania laserów półprzewodnikowych. Wyniki ich ważnego, z punktu widzenia fizyki laserowej, odkrycia opublikowało właśnie czasopismo „Nature Photonics”.

Publikacja „Bose-Einstein condensation of photons in a vertical-cavity surface-emitting laser” („Kondensacja Bosego-Einsteina fotonów w laserze o pionową wnęką rezonansową z emisją powierzchniową”) powstała w ścisłej współpracy ze znanymi w Polsce i na świecie naukowcami w dziedzinie fizyki laserowej z Zespołu Fotoniki Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej: prof. Tomaszem Czyszanowskim, dr. Marcinem Gębskim i dr. hab. Michałem Wasiakiem.

Pomysłodawcą badania, którego efekty opisano w „Nature Photonics”, był dr Maciej Pieczarka. Zrealizowano je w ramach grantu Sonata Narodowego Centrum Nauki, którego jest kierownikiem. Projekt eksperymentu i sam eksperyment został wykonany w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej przez dr. Pieczarkę i doktorantkę Aleksandrę Piasecką.

Źródło i dalsza część artykułu na stronie https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/naukowcy-z-w11-z-waznym-odkryciem-w-fizyce-laserowej-13418.html