Naukowiec z W11 współautorem publikacji w „Nature Methods”

Data: 02.10.2024

Zdjęcie doktora Bartosza Krajnika na kampusie

Dr Bartosz Krajnik z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, wspólnie z badaczami z belgijskiego KU Leuven, opracował nowatorski sposób wielokolorowego obrazowania z rozdzielczością poniżej limitu dyfrakcyjnego. Artykuł „Simultaneous multicolor fluorescence imaging using PSF splitting” poświęcony temu rozwiązaniu ukazał się właśnie w czasopiśmie „Nature Methods”.

– Wspomniany układ optyczny nazwaliśmy „Cyrkulatorem” – mówi dr Bartosz Krajnik z W11. – Wykorzystuje on zmianę stanu polaryzacji światła do rozdzielenia obrazu pojedynczych molekuł barwnika w zależności od ich energii – dodaje.

W ten sposób możliwe jest jednoczesne, wielokolorowe obrazowanie fluorescencji np. różnych składników komórki.

krajnik_publikacja.jpgFot. Obraz pojedynczej komórki ludzkiej (fibroblasta), uzyskany z wykorzystaniem 'Cyrkulatora',
w którym za pomocą trzech różnych barwników oznaczono i zobrazowano jednocześnie: mikrotubule, wimetynę i klatrynę.

– Ponadto w naszej pracy pokazaliśmy, że rozdzielone obrazy PSF barwników, uzyskane za pomocą „Cyrkulatora”, mogą zostać wykorzystane do super-rozdzielczej mikroskopii fluorescencyjnej – wyjaśnia dr Krajnik.  – Pozwala to na jednocześnie obrazowanie, za pomocą jednego detektora różnych składników komórki np. mikrotubuli, klatryny i wimentyny z rozdzielczością przestrzenną poniżej limitu dyfrakcyjnego.

Zaproponowane przez naukowców z Polski i Belgii rozwiązanie nie wyklucza jednoczesnego wykorzystania innych technik PSF. Pozwoli to na jej dalszy rozwój np. do obrazowania 3D.

Źródło i dalsza część artykułu na stronie https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/naukowiec-z-w11-wspolautorem-publikacji-w-nature-methods-13457.html