Prof. Paulina Płochocka-Maude (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych
Profesor Paulina Płochocka-Maude pracuje w Katedrze Fizyki Doświadczalnej PWr, jest także zatrudniona na stanowisku badawczym we Francuskiej Akademii Nauk (fr. Centre national de la recherche scientifique – CNRS).
Od 2012 prowadzi grupę badawczą Elektroniki Kwantowej (ang. Quantum Electronics). Zajmuje się badaniem struktury elektronowej i właściwości optycznych nowych materiałów półprzewodnikowych ze szczególnym uwzględnieniem bardzo wysokich pól magnetycznych i ultraniskich temperatur w zakresie mK. Jest autorką i współautorką ponad 100 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach specjalistycznych o międzynarodowym zasięgu, w tym w czasopismach o wysokim współczynniku oddziaływania (ang. impact factor), np. Energy & Environmental Science, Nature Materials, Nature Physics, Nano Letters i Physical Review Letters. Indeks Hirscha (ang. H-index) prof. Płochockiej-Maude wynosi 33, a całkowita liczba cytowań – ponad 5877 wg danych z Google Scholar.
Była główny organizatorem dwóch prestiżowych konferencji: „Physics of Semiconductors in High Magnetic Fields”, Tuluza, lipiec 2018 oraz „Flatlands beyond Graphene”, Tuluza, wrzesień 2019. Profesor jest również aktywnym recenzentem w wielu czasopismach o wysokim impact factor, jak i różnych zagranicznych agencji finansujących naukę.
Rozprawę doktorską obroniła w 2004 na Uniwersytecie Warszawskim. W 2011 uzyskała francuską habilitację „diriger la recherch'e” na Uniwersytecie Josepha Fouriera w Grenoble we Francji. W roku 2019 zaczęła również budować swój zespół w Katedrze Fizyki Doświadczalnej na Politechnice Wrocławskiej, który rozwija tę samą tematykę badawczą, co jej grupa w Tuluzie.
Żródło: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/nominacja-profesorska-dla-badaczki-z-w11-12174.html