Przedstawiciele WPPT w Radzie Młodych Naukowców

Data: 29.09.2021

Dwoje badaczy z naszego wydziału – dr inż. Katarzyna Gwóźdź oraz dr inż. Mateusz Szatkowski – zostało wybranych do grona Rady Młodych Naukowców – organu doradczego MNiSW. Ich zadaniem będzie wspieranie rozwoju kariery młodych badczy w Polsce.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołało nowy skład Rady Młodych Naukowców VII kadencji. Wybrano badaczy, którzy mają znaczące osiągnięcia naukowe, nieposzlakowaną opinię w środowisku oraz mają mniej niż trzydzieści pięć lat. Wśród członków rady są dr inż. Katarzyna Gwóźdź oraz dr inż. Mateusz Szatkowski. Instytucja doradcza MNiSW będzie m.in. wskazywała bariery, które stoją na przeszkodzie młodym naukowcom w rozwoju ich kariery czy przygotowywała rekomendacje dotyczące wsparcia badaczy w Polsce.

Nowo wybrani zachęcają zachęcają do kontaktu oraz przesyłania swoich uwag, wniosków i propozycji odnośnie działalności Rady w na adresy katarzyna.r.gwozdz@pwr.edu.pl oraz mateusz.szatkowski@pwr.edu.pl

mateusz_szatkowski1.jpg Dr inż. Mateusz Szatkowski jest adiunktem w Katedrze Optyki i Fotoniki. Z Politechniką Wrocławską związany jest od początku studiów inżynierskich. W swojej pracy naukowej zajmuje się kształtowaniem wiązki laserowej oraz zastosowaniami strukturyzowanych wiązek świetlnych, będąc jednocześnie członkiem Grupy Optyki Nieciągłości Fazowych. Doktorat obronił z wyróżnieniem w 2020 roku, otrzymując również wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za rozprawę doktorską. Laureat Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców w 2020 roku. Obecnie realizuje pobyt naukowy na The University of North Carolina at Charlotte w ramach Programu im. Iwanowskiej organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

kg.jpgDr inż. Katarzyna Gwóźdź pracuje w Katedrze Technologii Kwantowych, gdzie prowadzi prace badawcze dotyczące nowych materiałów na ogniwa fotowoltaiczne. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą badania defektów w półprzewodnikach metodami elektrycznymi, efektów plazmonowych w fotowoltaice oraz zastosowania materiałów piro- i ferroelektrycznych w fotoogniwach. W 2020 roku obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną „Optymalizacja ogniw fotowoltaicznych ZnO-Si”. Wyniki jej prac są publikowane w prestiżowych czasopismach, między innymi: Nano Energy czy Applied Physics Letters.