Różnice kulturowe

Data: 25.04.2022

grafika-roznice_kulutowe-pl.png

Czy wiesz czym jest świadomość i komunikacja międzykulturowa? A może chcesz lepiej współpracować w środowisku zróżnicowanym kulturowo?

Zapraszamy do udziału w wyjątkowych warsztatach pt.: "Różnice kulturowe", realizowanych w ramach projektu "Międzynarodowe Centrum Politechniki Wrocławskiej - Uczelnia otwarta na nowe Kultury” (Welcome to Poland 2020).

Warsztaty będą prowadzone ONLINE, w trzech grupach i trzech terminach do wyboru:

• Grupa nr 2: środa 27 kwietnia godz. 14.00-18.00 (4h) Język: angielski lub polski w zależności od liczby zgłoszeń. Rekrutacja do 26.04.
  • Grupa nr 3: czwartek 28 kwietnia godz. 16.00-20.00 (4h). Język: angielski lub polski w zależności od liczby zgłoszeń. Rekrutacja do 27.04
  • Grupa nr. 1: NOWY TERMIN: piątek 13 maja godz. 11.00 -15.00 (4h). Język: angielski lub polski w zależności od liczby zgłoszeń. Rekrutacja do 11.05
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat.
więcej informacji na:
grafika-roznice_kulutowe-en.png

Do you know what cultural awareness and intercultural communication is? Or perhaps you would like to learn how to cooperate better in a culturally diverse environment?

If yes, then you are welcome to join our ONLINE workshops on 'Cultural Differences' organized within ‘The International Centre of Wrocław University of Science and Technology – University Open to New Cultures’ project (Welcome to Poland 2020).

Wokshop will be given in 3 groups on 3 different days to choose from:

• Group 2: Wednesday April 27th at  2.00 pm till 6 pm, 4 hours. Language: English or Polish depending on the number of applications. Application deadline: April 26th.
  • Group 3: Thursday April 28th at 4 pm till 8 pm, 4 hours. Language: English or Polish depending on the number of applications. Application deadline: April 27th.
  • Group 1: NEW DATE! Friday May 13th at 11.00 am till 3 pm, 4 hours in total. Language: English or Polish depending on the number of applications. Application deadline: May 11th
Each participant will receive a certificate.

More information at: