Z wielką przyjemnością i satysfakcją informuję, ze pośród 10 studentów PWr — laureatów stypendium Ministra na rok akademicki 2020/21 jest aż trzech z WPPT:
- Jakub Marcin Pawłowski — inżynieria kwantowa (opiekun: prof. Katarzyna Weron, KFT)
- Radosław Szymon — inżynieria kwantowa (opiekun: dr Eunika Zielony, KTK)
- Wiktor Żuraw — fizyka techniczna (opiekun: dr Szymon Zelewski, KIMP)
Inż. Radosław Szymon studiuje na kierunku Inżynieria Kwantowa na WPPT, zaczynając właśnie drugi stopień tych studiów. Przedmiotem jego badań jest inżynieria półprzewodników, którą zajmuje się na różnych płaszczyznach. „Półprzewodniki znam, począwszy od technologii ich wytwarzania, pracując w Saule Research Institute, gdzie poświęcam swój czas ogniwom perowskitowym, które mogą zastąpić szeroko stosowane ogniwa krzemowe. Przy wsparciu dr inż. Euniki Zielony zajmuję się także charakteryzacją struktur półprzewodników grup III-V w ramach współpracy z Narodowym Laboratorium Technologii Kwantowych, o efektach których można usłyszeć na odwiedzanych przeze mnie konferencjach. Dodatkowo biorę udział w bilateralnej wymianie z Republiką Francuską, poświęcając się wielozłączowym bateriom słonecznym na bazie arsenku galu.” Tematem półprzewodników zajmuje się od strony teoretycznej, modelując proste układy elektryczne w oparciu o metody numeryczne, które stanowią jego pasję, w ramach której symuluje również proste układy fizyczne z zakresu fizyki klasycznej, kwantowej i elektrodynamiki. Prywatnie lubi spędzać czas w kuchni, gdzie piecze i gotuje specjalizując się w kuchni wegetariańskiej. Lubi także podróżować, zwiedzając zakątki polskich i europejskich miast- oczekuje z utęsknieniem na ponowną możliwości realizacji tej pasji.
inż. Wiktor Żuraw jest studentem Fizyki Technicznej na ostatnim semestrze studiów II stopnia. Głównym osiągnięciem, za które otrzymał stypendium Ministra jest publikacja naukowa w Applied Physics Express dotycząca badań związków arsenku galu rozcieńczanych azotem i bizmutem. Obecnie jego zainteresowania naukowe skupiają się przede wszystkim na perowskitowych ogniwach słonecznych, natomiast pasją są ultramaratony górskie. Jeszcze w tym semestrze planuje wystartować w biegu górskim na dystansie 100 km.
Jakub Marcin Pawłowski pochodzi ze Świdnicy. W 2018 ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha i rozpoczął studia na kierunku Inżyniera Kwantowa na WPPT, ale najbardziej interesuje go szeroko rozumiana fizyka teoretyczna oraz matematyka. Aktualnie badania skupione są na kwantowej mechanice statystycznej oraz wykorzystaniu technik modelowania agentowego do badania dynamiki opinii i dyfuzji samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi. W przerwach od diagonalizacji Hamiltonianów i w oczekiwaniu na wyniki symulacji jeździ rowerem, odbywa kulinarne podróże oraz bawi się ze swoim kotem. Lubi poznawać nowych ludzi i wymieniać się z nimi wiedzą.
Pełna lista laureatów: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogloszenie-wynikow-postepowania-w-sprawie-przyznania-stypendiow-ministra-edukacji-i-nauki-dla-studentow-na-rok-akademicki-20202021