Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Szczypce optyczne z PWr pomagają w diagnostyce nowotworów

Data: 20.08.2021

Odpowiednio uformowaną wiązką światła można złapać materię, przytrzymać ją i przemieścić – tak działają szczypce optyczne. Technika jest bezinwazyjna i sterylna, dzięki czemu sprawdza się w badaniach biologicznych np. komórek nowotworowych.

prof. Sławomir DrobczyńskiNa Politechnice Wrocławskiej metodę tę rozwija dr hab. inż. Sławomir Drobczyński, prof. uczelni z Katedry Optyki i Fotoniki. W swoim laboratorium prowadzi badania nad rozwojem i aplikacjami pęsety optycznej. Opracował zaawansowany układ manipulatora optycznego umożliwiającego łączenie pułapkowania optycznego z różnymi technikami obrazowania mikroskopowego. 

– Ze zjawiskiem pułapkowania optycznego spotkałem się wiele lat temu podczas stażu naukowego na uniwersytecie w  Strasburgu. Postanowiłem zgłębić to zagadnienie i kontynuować badania na Politechnice – mówi prof. Sławomir Drobczyński.

Dodaje, że zafascynowało go zarówno samo zjawisko, jak i aparatura do jego obserwowania. – Jako że jestem absolwentem uczelni technicznej, zawsze z tyłu głowy mam „inżynierskie” pytanie o to, jak dane urządzenie jest skonstruowane i jak można je jeszcze udoskonalić – mówi naukowiec z PWr.

Więcej informacji na stronie: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/szczypce-optyczne-z-pwr-pomagaja-w-diagnostyce-nowotworow-12127.html

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję