Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych - prof. Krystian Kubica

Data: 26.02.2021

kubica_foto.jpgDnia 20 stycznia 2021 r. Prezydent RP podpisał nominację profesorską dra hab. Krystiana Kubicy. Profesor Krystian Kubica jest absolwentem kierunków Biologia i Fizyka Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w 1992 roku na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Habilitacja, w dziedzinie nauk  biologicznych w zakresie biofizyki, została mu nadana w 2004 roku przez  Radę Naukową Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, na podstawie cyklu publikacji zebranych pod tytułem Nowe możliwości badania błon lipidowych techniką symulacji Monte Carlo. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął w Katedrze Fizyki i Biofizyki Akademii Rolniczej we Wrocławiu, gdzie prowadził badania eksperymentalne oraz teoretyczne właściwości modeli błon biologicznych. Był współorganizatorem cyklicznych międzynarodowych szkół Schools of Biophysics of Membrane Transport.

Od 2006 roku pracuje w  dziedzinie Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W pracy naukowej zajmuje się matematycznym modelowaniem układów biologicznych oraz procesów fizjologicznych. W swoich pracach bada powiązania homeostazy cholesterolu z motoryką pęcherzyka żółciowego, tworzeniem kamieni żółciowych oraz otyłością. Wypromował troje doktorantów badających wpływ wysokoenergetycznego promieniowania na właściwości fizyczne L-alaniny, zjawiska elektroporacji modyfikowanych modelowych błon biologicznych oraz procesu przebudowy tkanki kostnej gąbczastej na granicy tkanka-implant. Był kierownikiem oraz wykonawcą w grantach KBN oraz NCN. W międzynarodowym zespole prowadzi również badania farmakokinetyki i farmakodynamiki leku nowej generacji zapobiegającego agregacji płytek krwi.

W roku 2014 we współpracy z prof. Theodore Simosem zorganizował  Symposium on Theoretical and Computational Modeling of Biomembranes w ramach International Conference on Numerical Analysis and Applied Mathematics. Jest współautorem kilkudziesięciu prac w czasopismach z dziedziny biofizyki oraz inżynierii biomedycznej, ponadto współautorem kilku patentów.