Uważaj na cybercwaniaków... są wszędzie

Data: 17.12.2019

Nieświadoma Nadia, Bojaźliwy Błażej i Rezolutny Ryszard – to trzy archetypy zachowań, które wyłoniono w trakcie badania użytkowników systemów bankowości elektronicznej w Polsce. Przeprowadzili je m.in. dr inż. Wojciech Wodo, mgr inż. Damian Stygar i Klaudia Winiarska z Politechniki Wrocławskiej.

Wszyscy jesteśmy potencjalnymi ofiarami

Dr Wojciech Wodo na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki zajmuje się bezpieczeństwem w bankowości elektronicznej, czyli tematem niezwykle istotnym dla każdego z nas. W połowie września 2019 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę PSD2, która otwiera rynek usług finansowych na podmioty trzecie, czyli instytucje poza bankowe.

65432282_699039603851108_8714016197181440_o.jpg

– Banki zostały zmuszone do przygotowania odpowiedniego dostępu do naszych kont. Teraz nie tylko bank, ale również inne instytucje czy firmy, oczywiście za naszą zgodą, mogą mieć dostęp do naszego konta – tłumaczy dr Wojciech Wodo. – Sprawdzą kiedy i jakich transakcji dokonujemy, mogą zainicjować płatności w naszym imieniu, być pośrednikiem pomiędzy nami a innymi dostawcami. Otwiera się przed nami ocean możliwości, ale i zwiększa ryzyko, powstają nowe zagrożenia.

Dlatego dziesięcioro badaczy naszej uczelni postanowiło razem poznać sposoby korzystania z internetu, bankowości elektronicznej i mobilnej oraz wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci przez użytkowników.

Cały materiał dostępny na stronie głównej PWr